REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

USA. Ostrzejszy kurs wobec Chińczyków

Amerykański Senat przyjął ustawę pozwalającą na usuwanie chińskich spółek z giełd. Spór supermocarstw się zaostrza i trudno się temu dziwić. Kryzys mający korzenie w Państwie Środka pozbawił pracy 38,6 mln Amerykanów.
Foto: Adobestock

Większość europejskich indeksów giełdowych traciła w czwartek po południu, a sesja w USA zaczęła się od nieznacznych spadków. Do przeceny przyczynił się wzrost napięć w relacjach amerykańsko-chińskich. Senat USA uchwalił ustawę pozwalającą na usuwanie chińskich spółek z giełd w Stanach Zjednoczonych. Ustawa wymaga, by zagraniczne spółki chcące zebrać kapitał na amerykańskich giełdach wykazały, że nie są kontrolowane przez obcy rząd. Ponadto, jeśli przez trzy lata z rzędu nie będą udostępniały swoich finansów do audytu, będą usuwane z giełd.

Konsekwencje oszustw

Ustawa może zostać zastosowana wobec spółek z dowolnego kraju, ale jej autorzy nie kryją, że chodzi im przede wszystkim o to, by uderzyć w chińskie firmy. – Chiny są na drodze do dominacji i oszukują na każdym kroku. To fatalne, że dajemy chińskim spółkom możliwość wykorzystywania ciężko pracujących Amerykanów, ludzi, którzy powierzają swoje oszczędności giełdzie. Jest na świecie wiele rynków otwartych dla oszustów, ale Ameryki nie stać, by była jednym z nich – stwierdził republikański senator John Kennedy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA