Gospodarka - Świat

USA. Rynek dostał zadyszki

W gospodarce amerykańskiej przybyło w kwietniu zaledwie 266 tys. etatów (poza rolnictwem).
Foto: Bloomberg

Średnio prognozowano zwyżkę o 978 tys. – najwięksi pesymiści oczekiwali wzrostu o 775 tys., a najwięksi optymiści o 2,1 mln. Dane za marzec zrewidowano w dół z 916 tys. do 770 tys. Stopa bezrobocia w USA niespodziewanie wzrosła z 6 proc. w marcu do 6,1 proc. w kwietniu, ale średnia płaca godzinowa wzrosła o 0,7 proc. m./m.

Analitycy spodziewali się dużo lepszych danych, gdyż rozmrażanie gospodarki po pandemii jest w USA o wiele bardziej zaawansowane niż w Europie. Kiepskie statystyki za kwiecień będą argumentem dla Fedu za utrzymaniem dotychczasowej polityki, a dla administracji Bidena za tym, by dążyć do przyjęcia nowych pakietów wsparcia dla gospodarki. Przeciwnicy dalszej stymulacji twierdzą jednak, że wysokie zasiłki, które zaczęto wypłacać podczas pandemii, zniechęcają wielu ludzi do powrotu na rynek pracy. Karolina Południowa i Montana już zapowiedziały koniec wypłat dodatków do zasiłków, wskazując, że biznes ma problemy z brakiem rąk do pracy. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.