REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Niemcy: Fatalne dane PMI

Indeks PMI mierzący koniunkturę w niemieckim przemyśle spadł w marcu do 44,7 pkt z 47,6 pkt w lutym. Znalazł się najniżej od sześciu lat. Każdy jego odczyt poniżej 50 pkt oznacza pogorszenie koniunktury.
Foto: AFP

- Dekoniunktura w niemieckim przemyśle stała się głębsza a marcowe dane wskazują na przyspieszone spadki produkcji, nowych zamówień i eksportu. Niepewność związana z brexitem i amerykańsko-chińskimi relacjami handlowymi, spowolnienie w branży samochodowej i ogólnie słabszy globalny popyt wciąż mocno ciążą branży przemysłowej, która kurczy się najszybciej od 2012 r. Rynek krajowy pozostaje silny, co jest odzwierciedlane przez presję płacową i silny wzrost w sektorze usług. Pytanie brzmi jednak, czy to wystarczy, by wytrzymać kiepską koniunkturę w przemyśle - twierdzi Phil Smith, ekonomista z IHS Markit, firmy przeprowadzającej sondaże PMI.

PMI dla niemieckiego sektora usług spadł z 55,3 pkt do 54,9 pkt, najniższego poziomu od dwóch miesięcy.

Pogorszenie koniunktury widać również w przemyśle strefy euro. PMI dla niego z 49,3 pkt do 47,6 pkt. Wskaźnik dla sektora usług nadal jednak mówi o ekspansji, choć spadł z 52,8 pkt do 52,7 pkt.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA