Gospodarka - Świat

Gospodarka strefy euro nieco zwolniła

Łączny PMI dla strefy euro spadł w lutym do 57,1 pkt z 58,8 w styczniu.
Foto: AFP

To najniższy poziom tego wskaźnika od czterech miesięcy i niższy od wstępnych szacunków na poziomie 57,5 pkt. Poza tym w lutym spadł też Sentix - indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro i to do poziomu najniższego od prawie roku.

Z ankiety przeprowadzonej przez londyńską firmę IHS Markit, że PMI dla Niemiec, był w lutym najniżej od trzech miesięcy i pogorszyła się koniunktura także we Francji. Z tej tendencji obserwowanej w największych gospodarkach strefy euro wyłamała się jedynie Hiszpania, dla której PMI był w lutym najwyżej od ośmiu miesięcy. We Włoszech PMI także spadł, mimo że utrzymał się na poziomie najwyższym od 10,5 roku.

Mimo tych lutowych spadków PMI dla strefy euro nadal jest o wiele powyżej bariery 50 pkt oddzielającej wzrost gospodarczy od spadku PKB i wiele wskazuje na to, że w tym kwartale gospodarka tego regiony rozwinie się w tempie 1 proc. Ale dla całego bieżącego roku ekonomiści przewidują spadek tempa wzrostu do 2,3 proc. z 2,5 proc. w 2017 r. Osłabienie aktywność w dwóch pierwszych miesiącach tego roku zmniejsza presje na Europejski Bank Centralny, by zaostrzył politykę pieniężną. Najbliższe posiedzenie EBC zapowiedziano na czwartek.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły