Gospodarka - Świat

Deutsche Bank kończy rok na plusie

Największy niemiecki pożyczkodawca wypracował w 2020 r. zysk po raz pierwszy od 2014 r. Analitycy spodziewali się, że Deutsche Bank odnotuje stratę. Mimo pozytywnego zaskoczenia, notowania spółki spadają o około 2,5 proc., do 8,5 euro.
Foto: AFP

Tylko w IV kwartale Deutsche Bank osiągnął 51 mln euro zysku, w porównaniu z 325 mln euro straty, jakiej spodziewali się analitycy ankietowani przez Refinitiv. W całym roku prognozowano ujemny wynik na poziomie 201 mln euro, jednak niemiecki bank wypracował 113 mln euro zysku, w porównaniu z 5,7 mld euro straty w 2019 r. Wówczas jednak bank poniósł duże koszty związane z restrukturyzacją.

„W najważniejszym roku naszej transformacji byliśmy w stanie z nadwyżką zrównoważyć skutki restrukturyzacji i podwyższone rezerwy kredytowe - pomimo globalnej pandemii" - stwierdził Christian Sewing, prezes Deutsche Banku.

Ostatni raz bank był rentowny w 2014 r., a w sumie przez ostatnie 10 lat strata wyniosła 8,2 mld euro.

„Zbudowaliśmy solidny fundament dla trwałej rentowności i jesteśmy przekonani, że ten ogólny pozytywny trend utrzyma się w 2021 r., pomimo tych trudnych czasów" - pisze bank w oświadczeniu.

Motorem napędowym wyników był dział bankowości inwestycyjnej. Przychody tej linii biznesowej wzrosły o 32 proc., do 9,3 mld euro.

Jednak niskie stopy procentowe i spowolnienie w światowym handlu wywarły presję na przychody w innych liniach biznesowych Deutsche Banku. Chodzi m.in. o działy klientów korporacyjnych i detalicznych, które nie były w stanie zwiększyć przychodów w IV kwartale.

Źródło regulacyjne w rozmowie z Reutersem stwierdziło, że boom bankowości inwestycyjnej przyniósł oczekiwaną ulgę dla Deutsche, ale mimo że ma mocniejszą pozycję niż rok temu, jego ogólna siła biznesowa nadal pozostaje w tyle za konkurentami w europejskim sektorze bankowym.

Wyniki Deutsche Banku kontrastują z wynikami mniejszego rywala Commerzbanku, który nie ma możliwości poprawy swoich wyników dzięki rozubudowanemu działowi bankowości inwestycyjnej. Commerzbank ogłosił, że zaksięguje stratę w wysokości blisko 2,9 mld euro w 2020 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.