REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Strefa euro/Wielka Brytania. Poprawa koniunktury w Europie

Łączny wskaźnik PMI dla niemieckiego sektora prywatnego wzrósł z 50,2 pkt w grudniu do 51,1 pkt w styczniu, czyli najwyższego poziomu od pięciu miesięcy.
Foto: Bloomberg

Okazał się lepszy od średniej prognoz analityków mówiących o jego zwyżce do 50,5 pkt. Indeks mierzący koniunkturę w przemyśle wzrósł w tym czasie z 43,7 pkt do 45,2 pkt. Co prawda wciąż mówi on o recesji w tym sektorze (na to wskazuje każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt), to jednak był on lepszy, niż się spodziewano. Pozytywnym zaskoczeniem był również wzrost wskaźnika PMI dla sektora usług z 52,9 pkt w grudniu do 54,2 pkt w styczniu. Te dane wyraźnie sugerują, że sytuacja gospodarcza u naszego największego partnera handlowego poprawia się.

– Chmury burzowe nad gospodarką niemiecką już się mogą przejaśniać – twierdzi Phil Smith, ekonomista z firmy IHS Markit przeprowadzającej badania PMI.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA