Chiński kapitał mocno rozgrzał giełdę

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał od początku roku już blisko 9 proc. i znalazł się najwyżej od wiosny 2019 r. We wtorek wzrósł o 2,7 proc. i zbliżył się do poziomu 30 tys. pkt. Hang Seng szedł w górę w pierwszych tygodniach nowego roku najszybciej od 1985 r.

Publikacja: 20.01.2021 05:00

Chiński kapitał mocno rozgrzał giełdę

Foto: Bloomberg

Zwyżki na giełdzie w Hongkongu były napędzane w ostatnich miesiącach głównie poprzez napływ kapitału z Chin. Chińscy inwestorzy mogą handlować akcjami z tej giełdy za pomocą programu Stock Connect, czyli bezpośredniego połączenia tradingowego parkietu w Hongkongu z giełdami w Szanghaju i Shenzen. Od początku roku do poniedziałku inwestorzy kupili za pośrednictwem programu Stock Connect akcje z giełdy w Hongkongu warte 20,5 mld USD. W poniedziałek na ten parkiet napłynęło blisko 3 mld USD, co było dziennym rekordem.

– Inwestorzy detaliczni z Chin kontynentalnych wciąż chętnie kupują akcje z Hongkongu, więc ten rynek ma jeszcze pole do wzrostu – twierdzi Kenny Wen, strateg z firmy Everbright Sun Hung Kai.

Na giełdzie w Hongkongu jest obecnych wiele firm z Chin kontynentalnych, więc rynek ten jest zaliczany do grona giełd, które mogą skorzystać na ożywieniu gospodarczym w Chinach. Rekordowy dzienny napływ kapitału na giełdę w Hongkongu, do którego doszło w poniedziałek, zbiegł się z publikacją danych mówiących, że PKB Chin wzrósł w czwartym kwartale o 6,5 proc. r./r.

– Rynek w Hongkongu może zachowywać się lepiej w czasie ożywienia gospodarczego. Wyceny są tam niskie, a w indeksie dużo ważą spółki z tradycyjnych sektorów cyklicznych – wskazuje Yan Xiang, analityk z firmy Guosen Securities.

Współczynnik c/z dla indeksu Hang Seng wynosi 13,4, gdy dla paneuropejskiego Euro Stoxx 50 sięga 18,3, a dla amerykańskiego S&P 500 22,9. Często zdarza się również, że chińskie spółki notowane zarówno na giełdzie w Hongkongu, jak i na jednej z giełd Chin kontynentalnych, są tańsze w Hongkongu.

Inwestorów nie zrażają problemy, z którymi boryka się metropolia, takie jak ograniczanie autonomii Hongkongu przez władze w Pekinie. Hongkong wciąż jest również pogrążony w kryzysie towarzyszącym pandemii. Oficjalne szacunki jego władz mówią, że gospodarka Hongkongu skurczyła się w 2020 r. o 6,1 proc. Władze w ostatnich miesiącach zwiększały restrykcje pandemiczne, by walczyć z nowymi ogniskami Covid-19. HK

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe