Gospodarka - Świat

Niemiecki wzrost gospodarczy zaplątał się w łańcuchy dostaw

Tempo wzrostu PKB naszego sąsiada za 2021 rok zostało uznane przez analityków za rozczarowujące. RFN grozi techniczna recesja. Kolejne kwartały powinny jednak przynieść poprawę.
Foto: Bloomberg

Gospodarka Niemiec urosła przez cały 2021 r. o 2,7 proc. – wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis. Dane o PKB za czwarty kwartał nie zostały jeszcze opublikowane, ale Destatis szacuje, że gospodarka skurczyła się wówczas o 0,5–1 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. Analitycy wskazują, że największa część tego spadku była najprawdopodobniej skoncentrowana w grudniu i miała związek z kolejną falą pandemii.

Przemysł w stagnacji

PKB największej gospodarki strefy euro jeszcze nie wrócił na poziom sprzed pandemii. Stanie się to najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2022 r. Niemcy podnoszą się więc z kryzysu wolniej nie tylko niż Polska czy USA, ale nawet w słabszym tempie niż Francja.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.