REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Czy USA grozi recesja?

Niektórzy eksperci spodziewają się, że pogorszenie wyników spółek może być sygnałem wskazującym na ryzyko spadku PKB w połowie roku.
Foto: Adobestock

Analitycy Societe Generale prognozują, że pogarszające się wyniki amerykańskich spółek mogą doprowadzić w połowie 2020 r. do recesji w USA. - Inwestycje biznesowe już ucierpiały, a jako następne ucierpi zatrudnienie. Gdy spółki zaczynają zmniejszać zatrudnienie, by poprawić wyniki, wówczas mamy recesję - twierdzi Stephen Gallagher, główny amerykański ekonomista z Societe Generale.

Prognozy analityków zebrane przez agencję Bloomberga mówią, że prawdopodobieństwo recesji w USA wynosi 30 proc. Większość analityków uważa jednak, że do niej nie dojdzie. Mediana ich prognoz mówi o wzroście wynoszącym 1,8 proc. w 2020 r.

Analitycy Goldman Sachs wskazują, że około 40 proc. spośród wszystkich spółek giełdowych w USA nie wypracowywało zysków. Dobre wyniki grupy dużych spółek maskują więc słabszą koniunkturę wśród mniejszych firm. Według ekspertów Goldmana, gorsze wyniki spółek mogą sprawić, że gospodarka USA będzie bardziej wrażliwa na wstrząsy. Nie spodziewają się oni jednak recesji w 2020 r.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA