REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Chiny celują w niższy wzrost PKB

Pekin planuje ustalić niższy cel wzrostu gospodarczego na poziomie 6–6,5 proc. w 2019 r. Zeszłoroczny cel zakładał wzrost PKB na poziomie około 6,5 proc. Na sytuację w gospodarce wpływa wojna handlowa z USA, jak i osłabiony popyt w kraju.
Foto: Bloomberg

Cel zostanie zaprezentowany na dorocznej sesji parlamentarnej, która obędzie się w marcu. Jak donosi agencja Reuters, został on już zatwierdzony przez władze na zamkniętej konferencji Central Economic Work, która obyła się w grudniu.

Czytaj także: #WykresDnia: Ile Chinom brakuje do USA?

Według szacunków chińska gospodarka wzrosła o około 6,6 proc. w 2018 r., co jest najsłabszym wynikiem od 1990 r. Analitycy przewidują dalszy spadek tempa wzrostu. – Trudno będzie przekroczyć w tym roku 6,5 proc. i mogą wystąpić problemy, jeśli tempo wzrostu spadnie poniżej 6 proc. – twierdzi cytowany przez Reuters informator, który posiada wiedzę na temat konferencji Central Economic Work.

W związku z tym, że druga co do wielkości gospodarka świata zaczyna spowalniać, władze w Pekinie uważnie obserwują poziom zatrudnienia, ponieważ z powodu wojny handlowej z USA fabryki mogą być zmuszone do zwalniania pracowników.

Utrzymanie wzrostu na poziomie około 6,2 proc. w ciągu następnych dwóch lat jest potrzebne partii rządzącej, aby zrealizować cel, który zakładał podwojenie PKB w 2020 r. względem wyniku z 2010 r.

W celu stymulacji gospodarki chiński bank centralny prawdopodobnie „wpompuje" do niej więcej gotówki poprzez dalsze obniżanie wymogów rezerwy obowiązkowej banków. Cięcie w wymogach, które nastąpiło w tym miesiącu, ma na celu udzielenie większej ilości kredytów małym i prywatnym firmom, które są kluczowe dla chińskiego wzrostu gospodarczego.

Oczekuje się również, że władze w Pekinie zwiększą w tym roku bodźce fiskalne poprzez obniżenie podatków, aby pomóc przedsiębiorstwom i zwiększyć wydatki na projekty infrastrukturalne. Cięcia podatkowe będą głównie dotyczyć obniżki VAT, który w Chinach waha się od 6 proc. w sektorze usługowym do 16 proc. w przypadku producentów. Podatki te stanowią ponad jedną trzecią całkowitych wpływów rządowych.

Ponadto samorządy lokalne będą mogły wyemitować obligacje o wartości 2 bilionów juanów w 2019 r., co stanowi wzrost w porównaniu do roku poprzedniego o 0,65 biliona juanów.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA