Chiny celują w niższy wzrost PKB

Pekin planuje ustalić niższy cel wzrostu gospodarczego na poziomie 6–6,5 proc. w 2019 r. Zeszłoroczny cel zakładał wzrost PKB na poziomie około 6,5 proc. Na sytuację w gospodarce wpływa wojna handlowa z USA, jak i osłabiony popyt w kraju.

Publikacja: 11.01.2019 12:53

Chiny celują w niższy wzrost PKB

Foto: Bloomberg

Cel zostanie zaprezentowany na dorocznej sesji parlamentarnej, która obędzie się w marcu. Jak donosi agencja Reuters, został on już zatwierdzony przez władze na zamkniętej konferencji Central Economic Work, która obyła się w grudniu.

Czytaj także: #WykresDnia: Ile Chinom brakuje do USA?

Według szacunków chińska gospodarka wzrosła o około 6,6 proc. w 2018 r., co jest najsłabszym wynikiem od 1990 r. Analitycy przewidują dalszy spadek tempa wzrostu. – Trudno będzie przekroczyć w tym roku 6,5 proc. i mogą wystąpić problemy, jeśli tempo wzrostu spadnie poniżej 6 proc. – twierdzi cytowany przez Reuters informator, który posiada wiedzę na temat konferencji Central Economic Work.

W związku z tym, że druga co do wielkości gospodarka świata zaczyna spowalniać, władze w Pekinie uważnie obserwują poziom zatrudnienia, ponieważ z powodu wojny handlowej z USA fabryki mogą być zmuszone do zwalniania pracowników.

Utrzymanie wzrostu na poziomie około 6,2 proc. w ciągu następnych dwóch lat jest potrzebne partii rządzącej, aby zrealizować cel, który zakładał podwojenie PKB w 2020 r. względem wyniku z 2010 r.

W celu stymulacji gospodarki chiński bank centralny prawdopodobnie „wpompuje" do niej więcej gotówki poprzez dalsze obniżanie wymogów rezerwy obowiązkowej banków. Cięcie w wymogach, które nastąpiło w tym miesiącu, ma na celu udzielenie większej ilości kredytów małym i prywatnym firmom, które są kluczowe dla chińskiego wzrostu gospodarczego.

Oczekuje się również, że władze w Pekinie zwiększą w tym roku bodźce fiskalne poprzez obniżenie podatków, aby pomóc przedsiębiorstwom i zwiększyć wydatki na projekty infrastrukturalne. Cięcia podatkowe będą głównie dotyczyć obniżki VAT, który w Chinach waha się od 6 proc. w sektorze usługowym do 16 proc. w przypadku producentów. Podatki te stanowią ponad jedną trzecią całkowitych wpływów rządowych.

Ponadto samorządy lokalne będą mogły wyemitować obligacje o wartości 2 bilionów juanów w 2019 r., co stanowi wzrost w porównaniu do roku poprzedniego o 0,65 biliona juanów.

Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty