Gospodarka - Świat

Bitcoin ma już dziewięć lat

3 stycznia 2009 roku wydobyto pierwszy bitcoinowy blok. Dokonał tego tajemniczy twórca tej waluty posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Foto: AFP

W pierwszym bloku wydobyto 50 bitcoinów. Tożsamość Satoshiego Nakamoto wciąż nie została odkryta i jest przedmiotem wielu spekulacji. Wiadomo jednak, że osoba posługująca się tym pseudonomiem opublikowała 31 października 2008 r. w internecie pracę teoretyczną pod tytułem „Bitcoin: elektroniczny system płatności peer-to-peer". 18 sierpnia 2008 r. zarejestrowano zaś witrynę internetową bitcoin.org.

Pierwszą osobą, która przeprowadziła transakcję bitcoinową był amerykański programista Hal Finney. 3 stycznia 2009 r. ściągnął on z internetu program do wydobywania tej wirtualnej waluty i dostał od Satoshiego Nakamoto 10 bitcoinów. Przez pierwszy rok istnienia bitcoin był znany niemal wyłącznie w niszowych środowiskach komputerowych maniaków (często o libertariańskich poglądach). Entuzjaści próbowali znajdować zastosowania dla wirtualnej waluty. Jeden z nich kupił, w ramach pośredniej transakcji, dwie pizze w restauracji Papa John's za które zapłacił 10 tys. bitcoinów. W 2010 r. 1 bitcoin kosztował kilka centów.

Dzisiaj za taką ilością bitcoinów mógłby on dostać około 150 mln dolarów. 2010 rok był początkiem szerszego zainteresowania bitcoinem i zainteresowanie to z czasem rosło. W 2013 r. kurs wirtualnej waluty przekroczył 100 dolarów. Już wówczas wielu ekspertów ostrzegało, że bitcoin to bańka, która się szybko załamie. Mimo ostrzeżeń i gwałtownych zawirowań kursowych, wartość bitcoina pięła się jednak do góry. Przez ostatnie trzy lata wzrosła o ponad 5 tys. proc. W grudniu 2017 r. przekroczyła poziom 20 tys. USD. Gromadzony przez lata portfel bitcoinowy przypisywany tajemniczemu Satoshiemu Nakamoto sięgnął wówczas prawie 20 mld USD.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły