Gospodarka - Kraj

Raport Polskiej Izby Ubezpieczeń. Czy pandemia zmieniła naszą sytuację finansową i zawodową?

Polacy nie oszczędzają długoterminowo. Jednocześnie jedną z naszych największych obaw jest brak pieniędzy na starość oraz brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby – taki wniosek płynie z raportu „Mapa ryzyka Polaków" przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń.
Foto: Adobestock

Przygotowując „Mapę ryzyka Polaków", PIU poprosiła 2000 osób, by na liście 40 różnych zagrożeń wskazały te, których najmocniej się obawiają. Wśród ryzyk związanych z finansami 80 proc. badanych wskazało brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby. Na dalszych miejscach wśród ryzyk związanych z finansami znalazły się: brak pieniędzy na starość – wskazało je 73 proc. ankietowanych, kradzież pieniędzy przez internet – 64 proc., brak lub utrata pracy – 61 proc., brak pieniędzy na podstawowe potrzeby – 60 proc., włamanie do mieszkania – 57 proc., brak możliwości spłaty kredytu – 55 proc., kradzież samochodu – 47 proc.

Polscy respondenci nie dbają o oszczędzanie na starość, mimo że brak pieniędzy na emeryturze to jedna z ich głównych obaw. 47 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie oszczędza dodatkowo na emeryturę. Niemal co czwarty nieoszczędzający nie jest przy tym w ogóle tym zainteresowany. 40 proc. deklarujących, że nie oszczędzają, jako powód podaje brak środków. Autorzy raportu podpowiadają, że w tej sytuacji warto skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mogą istotnie poprawić naszą sytuację finansową na emeryturze.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.