Gospodarka - Kraj

153 tys. samozatrudnionych Polaków na celowniku fiskusa

Siedmiu na stu samozatrudnionych Polaków pracowało pod koniec minionego roku tylko dla jednego pracodawcy. I to ich może dotknąć nowa wersja testu przedsiębiorcy.
Foto: Adobestock

2,31 mln Polaków pracowało w IV kw. minionego roku nie zatrudniając pracowników. 153 tys. czyli 6,6 proc. z nich wykonywało pracę tylko dla jednego klienta/zleceniodawcy- wynika z najnowszych danych GUS (Badania Aktywności Ekonomicznej Polaków). To znaczy, że liczba samozatrudnionych powiększyła się w ciągu roku o 80 tys. – o 3,5 proc., zaś tych z jednym pracodawcą przybyło 5 tys., czyli ich grupa rosła nieco wolniej (o 3,3 proc.).

To właśnie tę grupę chce wziąć pod swoje skrzydła (albo raczej na celownik) fiskus. Co prawda w niedawnej rozmowie z „Parkietem", minister finansów, Teresa Czerwińska zapewniła że „testowania przedsiębiorców" nie będzie, ale zapowiedziała, że Ministerstwo Finansów przyjrzy się zarówno przepisom, jak i dotychczasowym praktykom administracyjnym "by sprawdzić, czy wobec dzisiejszego nadużywania samozatrudnienia są podejmowane wystarczająco skuteczne kroki"

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.