Przedsiębiorcy z propozycjami do Tarczy Antykryzysowej 2.0

Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków i działań, a ponieważ dotychczas przyjęte rozwiązania nie chronią odpowiednio firm i miejsc pracy przed likwidacją, przedsiębiorcy z Rady Przedsiębiorczości apelują o pilne wypracowanie Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Publikacja: 04.04.2020 13:07

Przedsiębiorcy z propozycjami do Tarczy Antykryzysowej 2.0

Foto: Adobestock

I podpowiadają szereg rozwiązań i narzędzi adekwatnych do potrzeb gospodarki, które jednocześnie będą praktyczne i gotowe do szybkiej implementacji.

Wśród postulatów znalazło się m.in. określenie i zapewnienie odpowiednich środków pomocowych dla podmiotów leczniczych.

W apelu zawarto postulat rozszerzenia zwolnienia ze składek płaconych do ZUS na wszystkie firmy przeżywające trudności ekonomiczne w związku ze skutkami COVID-19, bez ograniczeń co do ich wielkości.

Należy również zwolnić  firmy, niezależnie od wielkości, także z podatków CIT, PIT, VAT, od nieruchomości przez II kwartał 2020 r., kiedy dochody spadną o więcej niż 30 proc.

Przedsiębiorcy apelują o  zniesienie zakazu handlu w niedzielę i umożliwienie dostępu obywateli do niezbędnych im produktów pierwszej potrzeby. Zdaniem organizacji, jest to konieczne dla rozładowania powszechnych kolejek, szczególnie w sklepach spożywczych.

Zdaniem Rady Przedsiębiorczości należy też uelastycznić zasady i terminy odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych poprzez uchylenie obowiązku naliczania przez pracodawców odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych od marca do maja 2020 r., z możliwością przedłużenia okresu uchylenia obowiązku przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia.

Zobacz - Apel Rady Przedsiębiorczości z propozycjami do Tarczy Antykryzysowej 2.0 .

Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów
Gospodarka krajowa
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli
Gospodarka krajowa
Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu