Tarczą Antykryzysową, czyli pakietem ustaw wspierających firmy w trudniej sytuacji, zajmie się dziś Senat. Wszystkie organizacje biznesowe, zrzeszone w obliczu pandemii w Radę Przedsiębiorczości, wystosowały do polityków, w tym do marszałków Senatu i Sejmy i premiera, apel o jak niezwłoczne przyjęcie i wprowadzenie w życie Tarczy Antykryzysowej w zakresie ratowanie gospodarki i miejsc pracy i natychmiastowe przystąpienie do pracy nad kolejnym pakietem pomocowym.

Zdaniem przedsiębiorców, uchwalona w sobotę przez Sejm tarcza nie ma wystarczająco skutecznych narzędzi ochrony miejsc pracy i płynności finansowej firm i nie uwzględnia zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców. Do tego Sejm przyjął zapisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki (np. zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego, możliwości ingerowania premiera w skład i prace Rady Dialogu Społecznego oraz zmiany w Kodeksie wyborczym) . Takie „wrzutki" nie tylko opóźniają wprowadzenie Tarczy w życie, ale i podważają zaufanie tak potrzebne w czasach kryzysu. - Oznacza to, że dramatyczna sytuacja pracowników i firm w Polsce będzie z każdym dniem się zaostrzać. Upadłości firm i utrata miejsc pracy przez setki tysięcy pracowników jest kwestią najbliższej przyszłości – ocenia Rada Przedsiębiorczości.

Nie mniej, nowe przepisy pozwolą tysiącom firm skorzystać z jakiejś formy pomocy, dlatego Rada prosi o jej jak najszybsze wdrożenie życie.

- Po drugie, musimy natychmiast wspólnie przygotować lepsze rozwiązania podejmując prace prowadzące do uchwalenia Tarczy Kryzysowej 2.0. Sytuacja zdrowotna i ekonomiczna, tak przedsiębiorstw, jak i pracowników wyprzedziła już zapisy przyjętej przez Sejm ustawy. Wymaga ona nowelizacji. Nasi eksperci są gotowi do pracy – pisze rada.

Organizacje przedsiębiorców mają już gotowe poprawki i uzupełnienia i mają nadzieję, że politycy to wykorzystają. - Tylko razem, w dialogu rządzących i przedsiębiorców, możemy szybko stworzyć przepisy, które uchronią nas przed kataklizmem . Ratujmy wspólnie polską gospodarkę! W tych dramatycznych okolicznościach domagamy się od Państwa podjęcia natychmiastowych, skutecznych i odpowiedzialnych decyzji. Miliony pracowników nie mogą dłużej czekać – czytamy w apelu.