REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

ZUS. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla firm

GUS opublikował dziś ostatnie dane pozwalające w pełni wyliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla firm.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2018 r. wyniosło 5071,41 zł – podał w piątek GUS. To podstawa do wyliczenia składki na ubezpieczenia zdrowotne na 2019 r. jaką płacą osoby prowadzące działalność gospodarczą. Składka wynosi 9 proc. podstawy wymiaru (wymiar to 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia) i wynosić będzie 342,32 zł.

Oprócz składki zdrowotnej, firmy płacą też składki na różne ubezpieczenia społeczne. Od 2019 r. ich wysokość zależy nie tylko od czasu prowadzenia działalności, ale także od uzyskiwanych przychodów.

Najwyższy wymiar zapłacą firmy, które działają dłużej niż trzy lata i mają przychody powyżej 63 tys. zł w stosunku rocznym. Ich łączna stawka, uwzględniająca ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz Fundusz Pracy wyniesie 1316,95 zł na miesiąc.

Firmy, które działają nie dłużej niż trzy lata i mają przychody powyżej 63 tys. zł rocznie, mogą korzystać z preferencji - w ich przypadku łączna składka to nie mniej niż 555,89 zł na miesiąc.

Firmy, które rozpoczynają działalność, mogą skorzystać z ulgi na start i (przez pół roku) płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zapłacą więc minimum 342,22 zł.

Zaś firmy, które działają dłużej niż pół roku (a także dłużej niż trzy lata) i mają przychody poniżej 63 tys. zł rocznie, mogą skorzystać z programu „Mały ZUS". W tym przypadku wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, mówiąc w uproszczeniu, jest uzależniona od wysokości uzyskanych przychodów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA