Gospodarka - Kraj

Można składać wnioski o nową tarczę finansową

Od piątku klienci firmowi polskich banków mogą składać wnioski o pomoc w ramach Tarczy Finansowej 2.0 zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju.
Foto: materiały prasowe

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się od północy z czwartku, 14 stycznia, na piątek, 15 stycznia. Udział w drugiej odsłonie Tarczy Finansowej PFR zadeklarowało wszystkie 18 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych. Oznacza to, że będą przyjmować za pośrednictwem swoich systemów bankowości elektronicznej wnioski o przyznanie pomocy z PFR. Wniosek, oparty na oświadczeniach przedsiębiorcy, zostanie zweryfikowany przez PFR. Firmy nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu złożenia wniosku lub otrzymania subwencji z drugiej tarczy finansowej.

Jakie firmy mogą liczyć na Tarczę Finansową 2.0?

Łączna pula środków dystrybuowanych przez PFR wyniesie 35 mld zł, z czego ok. 10 mld zł trafi do firm z sektora mikro i MŚP. Z pierwszej tarczy finansowej PFR, uruchomionej wiosną, skorzystało 347 tys. przedsiębiorstw i wypłacono 60,8 mld zł. Pieniądze były przelewane na konta firm najczęściej w ciągu 2 dni. Ten sam system zostanie wykorzystany w Tarczy Finansowej 2.0.

Pomoc w ramach programu zostanie udzielona firmom szczególnie poszkodowanym w związku z epidemią COVID-19, operującym w 45 wybranych branżach wg klasyfikacji PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Zaliczają się do nich m.in. działalność gastronomiczna, kulturalna, sportowa, hotelarska, pośrednictwo turystyczne czy sprzedaż na straganach i targowiskach. Co ważne, z programu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy otrzymali już subwencję z Tarczy Finansowej PFR 1.0.

Z programu będą mogły skorzystać firmy, które wykażą spadek obrotów o min. 30 proc., porównując okres od kwietnia do grudnia 2020 roku lub od października do grudnia 2020 roku z analogicznym okresem roku 2019. Subwencja z Tarczy Finansowej PFR 2.0, przy spełnieniu określonych warunków, będzie mogła zostać umorzona w całości.

Mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników z obrotem lub sumą bilansową za 2019 rok w wysokości do 2 mln euro, mogą otrzymać subwencję finansową do maksymalnej kwoty 324 tys. zł (do 36 tys. zł na pracownika). Dla mikroprzedsiębiorców, którzy byli beneficjentami Tarczy Finansowej PFR 1.0, maksymalna łączna kwota finansowania z obu tarcz na jednego pracownika nie może być wyższa niż 72 tys. zł.

W przypadku firm z sektora MŚP zatrudniających od 1 do 249 pracowników z obrotem za 2019 rok niższym bądź równym kwocie 50 mln euro lub sumą bilansową mniejszą niż 43 mln euro, subwencja może wynieść maksymalnie 3,5 mln zł (do 72 tys. na pracownika). Dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy byli beneficjentami Tarczy Finansowej PFR 1.0, łączna maksymalna kwota finansowania z obu tarcz na jednego pracownika nie może być wyższa niż 144 tys. zł.

Przetrwać trudny okres

– Przedłużający się lockdown sprawia, że przedsiębiorcy potrzebują środków na utrzymanie swojego biznesu, w szczególności z branż, których działalność została mocno ograniczona bądź zawieszona. Często to już nie jest kwestia lepszego bądź gorszego prosperowania, a przetrwania firmy. Kolejna odsłona Tarczy Finansowej PFR wesprze stabilność finansową najbardziej poszkodowanych firm, pozwoli zachować miejsca pracy i pomoże doczekać do momentu odmrożenia gospodarki – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Pekao nadzorująca działalność MŚP.

- Tarcza 2.0 PFR pozwoli przedsiębiorcom, także z tych regionów, przetrwać trudny czas i utrzymać wiele miejsc pracy. Współpraca z PFR i pomoc małym przedsiębiorcom wpisuje się w niedawno przyjętą strategię naszego banku na lata 2021–2024 - komentuje Jakub Słupiński, p.o. prezesa Banku Pocztowego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.