Giełda

Szykuje się nerwowy koniec miesiąca

Poranek maklerów: listopadowy rajd sprawił, że oscylatory sygnalizują lokalne wykupienie. W tym kontekście nie dziwi czwartkowa słabość polskiego rynku. Dziś rano WIG20 kontynuował spadek, tracąc 0,4 proc. i oscylując przy 1843 pkt. Na poziomach neutralnych trzymały się mWIG40 i sWIG80. Jak sytuację oceniają eksperci?
Foto: Bloomberg

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Pod nieobecność Amerykanów zgodnie z przewidywaniami sesja europejska nie dostarczyła wczoraj wielu emocji. Główne indeksy zamknęły się bez wyjątku na niewielkich minusach, najsłabszy IBEX stracił 0,7%, a najsilniejszy DAX symboliczne 0,02%. Rozmowy Polski i Węgier z resztą UE nie przyniosły przełomu, oba kraje podtrzymują sprzeciw wobec wprowadzenia reguły praworządności i grożą zawetowaniem budżetu oraz Programu Odbudowy. W niewielkim stopniu było to równoważone sygnałami, że pierwsze kontakty unijnych przedstawicieli z administracją nowego prezydenta USA przynoszą nadzieję na dwustronne cięcia ceł i poprawę relacji handlowych. W weekend negocjatorzy z Brukseli powrócą do rozmów z gabinetem B. Johnsona w sprawie porozumienia handlowego, pewnym obciążeniem dla strony brytyjskiej pozostaje pogarszający się szybko obraz ekonomiczny Królestwa i ostre stanowisko szefa BoE, A. Bailey'a, który twierdzi, że brak umowy może wywołać skutki porównywalne z pandemią.

WIG20 spadł o 0,6%, sWIG80 o 0,3%, a mWIG40 wzrósł o 0,1%. Wyniki za 3Q2020 zatrzymały odbicie na Allegro, które notowało stratę na poziomie 6,5%, będąc zdecydowanie najsłabszym komponentem głównego indeksu. W stronę 350 zł grawitują notowania CD Projekt. Na drugim biegunie znalazły się spółki wydobywcze, KGHM zyskał 2,3%, a JSW 6,4%. Pod silną presją w mWIG-u znajdowali się producenci gier, Playway stracił 3,7%, a Ten Square Games 3,9%. Tabelę mWIG zamykał Biomed spadkiem o 9,4%. PFR przedstawił wczoraj założenia programu Tarcza Finansowa 2.0., którego wartość ma wynieść około 35 mld PLN (z czego do małych i średnich firm trafi 10 mld zł). Środki będą pochodziły w większości z emisji obligacji.

Rynki azjatyckie dziś rosną, ale wskazania kontraktów futures są raczej neutralne. Ostatnia hossa w energetyce napotyka na pierwszą barierę, czyli ryzyko braku porozumienia na przyszłotygodniowym posiedzeniu OPEC+. Obecne ceny ropy w dużej mierze wydają się dyskontować, że ewentualne zwiększenie produkcji w styczniu będzie wyraźnie mniejsze niż wcześniej planowano.

Technika: Remigiusz Lemke, analityk BM mBanku

Brak sesji za oceanem sprawił, że aktywność inwestorów była częściowo ograniczona.  WIG20 rozpoczął dzień stosunkowo dobrze, jednak po przetestowaniu okolic oporu 1884 kurs skierował się na południe. W kolejnych kwadransach indeks tracił na wartości, a tempo spadku wyhamowało w okolicy godziny 14. Ostatecznie WIG20 stracił na wartości -0,57%.

W zestawieniu pozytywnie wyróżniło się JSW, które po wzroście o 6%, przełamało opór mieszczący się na wysokości 24 zł i wbiło się do wnętrza konsolidacji z przełomu września i października. Takie zachowanie otwiera notowaniom drogę do ruchu w kierunku strefy 28-30 zł. Bardzo dobrze poczynały sobie również notowania KGHM, które wczoraj zyskały na wartości kolejny dzień z rzędu (+2,23%) i są na dobre drodze do zaatakowania historycznych szczytów (dane skorygowane o dywidendy) z 2012 roku.

Po przeciwnej stronie znalazły się walory Allegro, które niedawno nie poradziły sobie z oporem w okolicy 80 zł i wczoraj po publikacji wyników kwartalnych przeceniły się o 6,48%. Najbliższe wsparcie przebiega na wysokości ~73 zł. Z uwagi na skróconą sesję w USA dziś również nie należy oczekiwać wzmożonej aktywności inwestorów. Japoński Nikkei zyskuje na wartości 0,3%, a kontrakty na S&P500 0,35%.

Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku

Ze względu na obchodzone Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych sesja giełdowa nie odbyła się, a europejskie indeksy zachowały się stabilnie, kończąc dzień na delikatnym minusie. Dzisiejsza sesja za Oceanem będzie skrócona i potrwa jedynie do godziny 19.

W ramach krajowych indeksów również nie doświadczyliśmy większych zmian. W indeksie blue chipów najmocniej, bo aż o 6,5% zniżkowały walory Allegro – spółka przed sesją opublikowała kwartalne wyniki. Z drugiej strony najmocniejszą spółką była JSW, która zyskała 6,4%, a na II miejscu znalazły się walory KGHM – producent miedzi kontynuuje wzrostowy rajd, a wyższy kurs spółka osiągała jedynie w latach 2011-2013. Dzisiaj w indeksie blue chipów Asseco Poland zastąpi Play, jednak spółka na wczorajszej sesji odnotowała największy spadek (-4,4%) w indeksie mWIG40, za wyjątkiem nurkującego Biomedu, który przecenił się o przeszło 9%. Biomed Lublin pracuje nad lekiem na COVID-19, dlatego zapowiedzi o skuteczności szczepionek z ostatnich tygodni nie wpływają pozytywnie na kurs spółki, prawdopodobnym scenariuszem jest to, że nawet jeśli uda się opracować lek to może wyjść na rynek niestety za późno. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji na rynek trafiły raporty za III kw. 2020 roku: 1) Enea podała wyniki zgodne z wcześniejszymi szacunkami, spółka zanotowała 37,9 mln zł zysku netto wobec 410 mln zł w analogicznym okresie 2019 roku. 2) PlayWay wypracował 22,7 mln zł zysku netto wobec konsensusu 26,8 mln zł, r/r wynik netto poprawił się o 229%. 3) Livechat Software osiągnął 25,6 mln zł zysku netto wobec szacunków analityków wynoszących 22,6 mln zł, poprawa wyniku r/r sięga 81,8%.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.