REKLAMA
REKLAMA

Giełda

KGHM liderem wzrostu w WIG20

W trakcie czwartkowego handlu główny, krajowy indeks, WIG20, zyskał 0,75%. mWIG40 spadł o,0,13%, a sWIG80 wzrósł o 0,3%. Najmocniejszym sub-indeksem było WIG-Górnictwo, które zanotowało aż 5,19% wzrostu. Obroty na szerokim rynku wyniosły 845 mln, z czego aż 750 mln przypadło na WIG20.

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Wzrostową sesję zapowiadało już otwarcie handlu w Warszawie, kiedy futures na główny indeks zanotowały zwyżkę o blisko 0,6%. Analogiczne tendencje widoczne były na innych rynkach w Europie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na doniesienia, iż strona chińska zasugerowała, że należałoby cofnąć ostatnio wprowadzone obostrzenia handlowe w celu zawarcia porozumienia z USA. Rynek odebrał informacje te jako sygnał, iż negocjacje postępują. Popołudniu wsparciem dla rynków w Europie było otwarcie sesji w USA, gdzie zarówno SPX jak i NDX wyznaczyły nowe historyczne maksima (wsparte nie tylko optymizmem dot. umowy handlowej ale również trwającym sezonem wynikowym). Lokalnie warto wspomnieć o blisko 5,2% wzrostu sub-indeksu WIG-GÓRNICTWO chociaż należy zastrzec, iż wynik ten pochodzi z ponad 6% zwyżki KGHM (89% udziału w indeksie), podczas gdy zarówno JSW (-3,39%) jak i Bogdanka (-2,43%) zakończyły sesję pod kreską. Drugim najlepszym walorem w WIG20 były akcje Dino Polska, które wzrostem o 5,6% zniwelowały ostatnie dwie sesje korekty. Ponad 3% podbicie zanotował dziś również WIG-Energetyka (PGE z ponad 52% udziału w indeksie rósł o ponad 4%). Na szerokim rynku warto wspomnieć ponadto o mocnym wzroście (o ponad 27%) walorów Elektrobudowy. Ruch ten wytłumaczyć można podpisaniem aneksu do umowy z Areva GmbH dot. zakresu pracy przy elektrowni w Finlandii.

W ujęciu makro KE obniżyła dziś prognozy dla polskiej gospodarki. Komisja zakłada, że w 2019  wzrośnie o 4,1 procent, a w 2020 roku wzrost wyhamuje do 3,3 procent. Część obserwatorów zwróciła uwagę, iż usunięto stwierdzenie, że naruszenie zasad praworządności może docelowo rzutować na inwestycje.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 uplasował się dziś w górnej części tabeli zwrotów indeksów w Europie. Pozostajemy jednak w zakresie 3-sesyjnej zmienności przy 2266 pkt. Teoretycznie wybicie z poniedziałku jest ciągle podtrzymane, a rekordy na Wall St. czy najwyższe poziomy na DAXie od początku 2018r., powinny również, docelowo, wspierać scenariusz wyjścia wyżej.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA