Giełda

Byki wzięły się do roboty

Na półmetku piątkowej sesji WIG20 rośnie o 1,6 proc. Dziś na zielono świecą wszystkie główne parkiety w Europie, które mocno wczoraj oberwały.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Odrabianie strat na warszawskim parkiecie trwa od początku sesji i z godziny na godzinę nabiera na sile. Krótko po rozpoczęciu handlu WIG20 zyskiwał 1,1 proc. Obecnie indeks blue chips znajduje się na poziomie 1654 pkt., co oznacza wzrost o 1,6 proc. Na szczycie tabeli wzrostów znajduje się Dino, które drożeje o 6 proc. Allegro, dla którego jest to druga sesja w indeksie, zyskuje blisko 5 proc. Orange, Alior i PGE tracą po około 1,7 proc.

Nad kreskę udało się również wyprowadzić średnie spółki, które na początku sesji nie wiedziały, w którą stronę pójść. Obecnie mWIG40 jest 0,7 proc. na plusie. Liderem wzrostów jest LiveChat, który drożeje o ponad 10 proc. Inwestorów zachęciły dobre wyniki za II kwartał roku finansowego 2020/2021. W tym okresie przychody grupy wyniosły 11,4 mln USD wobec 8,2 mln USD rok wcześniej.

Najgorzej radzą sobie natomiast małe spółki. Podaż ciąży od samego początku sesji i indeks znajduje się pod kreską. Byki bardzo się jednak starają i sWIG80 spada obecnie tylko o 0,1 proc. Ciążą notowania spółek, które mogą szczególnie ucierpieć na wprowadzonych w całej Europie obostrzeniach, które zmniejszą liczbę podróżujących. Chodzi o biuro podróży Rainbow Tours i linie lotnicze Enter Air. Akcje spółek tanieją po 5,5 proc.

Liderem zwyżek na głównym parkiecie GPW jest NanoGroup, której spółka zależna w ramach umowy z firmą Marion opracowała innowacyjną technologię maseczek ochronnych o właściwościach biobójczych. Maseczki ochronne zostały wyposażone w powłokę biobójczą, aby zwiększyć - w porównaniu z tradycyjnymi maseczkami - ochronę przed zakażaniem wirusem SARS-CoV-2. Akcje NanoGroup drożeją o 60 proc. do 4,78 zł.

Odbicie widać dziś na wszystkich głównych indeksach w Europie. Niemiecki DAX zyskuje ponad 1 proc., brytyjski FTSE100 jest 1,2 proc. na plusie, a francuski CAC40 rośnie o 1,5 proc.

Ropa zniżkuje dziś 0,8 proc., zarówno w przypadku gatunku Brent, jak i WTI. Cena złota oscyluje wokół poziomu wczorajszego zamknięcia, a srebro drożeje o 0,5 proc. do 24,38 USD.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.