Giełda

Covidowa panika na rynkach

Rosnąca liczba zakażeń w Europie powoduje wyprzedaż na rynku akcji. Wszystkie indeksy na Starym Kontynencie świecą na czerwono. Osłabiają się także waluty rynków wschodzących. Kapitał odpływa nawet z metali szlachetnych, uważanych za bezpieczne aktywo.
Foto: AFP

Tempo wzrostu nowych zakażeń w Europie nie słabnie. W efekcie gospodarki podejmują kroki, aby powstrzymać szalejącą zarazę. Kanclerz Angela Merkel na kilkugodzinnym spotkaniu z przedstawicielami niemieckich landów ustaliła potrzebę zwiększenia restrykcji. - Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie - stwierdziła Merkel. Reakcja inwestorów była oczywista. DAX traci obecnie ponad 3 proc.

Z kolei we Francji prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie godziny policyjnej w niektórych miastach. CAC40 spada o 2,5 proc.

- Wszystko to wskazuje na większe uderzenie w aktywność gospodarczą w czwartym kwartale i uzasadnia korektę cen rynkowych - mówi Derek Halpenny, analityk MUFG.

Fala wyprzedaży nie omija Polski, gdzie padł kolejny niechlubny rekord. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8099 przypadkach koronawirusa.. WIG20 traci ponad 2,2 proc. O ponad 7 proc. tanieją walory LPP, CCC i JSW.

Kapitał odpływa również z walut rynków wschodzących. Złoty słabnie wobec dolara o 1,3 proc. Lira turecka osłabia się względem amerykańskiej waluty o 0,4 proc., czeska korona o 0,6 proc., a rosyjski rubel o 0,8 proc.  Przecena widoczna jest również na giełdach z rynków wschodzących.

Co ciekawe, inwestorzy ewakuują się także z metali szlachetnych, które w okresie niepewności stanowią zazwyczaj bezpieczną przystań. Notowania złota spadają o 0,5 proc. i cena jednej uncji znajduje się poniżej poziomu 1900 USD. Jeszcze silniejszą reakcję widać na srebrze, które tanieje o ponad 1,5 proc. do 23,9 USD.

Inne surowce również znajdują się pod kreską. Ropa WTI tanieje o 2 proc., a Brent o 1,8 proc. Notowania miedzi na rynku LME spadają o 0,5 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.