Giełda

WIG20 kontynuuje rajd

Początek czwartkowej sesji daje nadzieję na kolejny wyraźny wzrost indeksów na warszawskim parkiecie. Straty po poniedziałkowym tąpnięciu zostały już odrobione z nawiązką.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Przypomnijmy, że wczoraj indeks największych spółek wzrósł o blisko 2,5 proc. Z kolei na początku dzisiejszego handlu WIG20 znajduje się na poziomie 2351 pkt., co oznacza wzrost o blisko 0,8 proc. Najlepiej radzi sobie JSW, której akcje drożeją o ponad 3,5 proc. Wiceliderem zwyżek jest LPP, z wynikiem +2 proc. Sprzedający wzięli na celownik Mercator Medical, którego notowania spadają o 1,6 proc.

Małe i średnie spółki również świecą na zielono. sWIG80 rośnie o 0,6 proc., a mWIG40 o 0,7 proc.

Sesja na amerykańskiej giełdzie przebiegała w bardzo pozytywnym nastroju. Głównie indeksy wzrosły po około 1 proc. Dla S&P 500 była to najlepsza sesja od dwóch miesięcy. Paliwo do wzrostów dała wczorajsza decyzja Fedu. Amerykański bank centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych, ale zaznaczył, że do podwyżki może dojść szybciej niż sądzono.

- Fed wydał pozytywny ton, przyznając, że gospodarka jest wystarczająco silna, aby stanąć na własnych nogach, a bank centralny może zacząć usuwać bodźce monetarne, które zapewniał od początku kryzysu Covid-19 - powiedział Chris Zaccarelli, dyrektor ds. inwestycji w Independent Advisor Alliance.

Akcje chińskiej spółki Evergrande, która zagrożona jest bankructwem rosły w trakcie czwartkowej sesji o kilkadziesiąt procent. Nadal jednak stopa zwrotu od początku roku wynosi 80 proc. Hui Ka Yan, prezes Evergrande powiedział, że priorytetem dla firmy jest ochrona inwestorów, którzy nabyli papiery dewelopera.

Optymizm było widać na większości azjatyckich giełd. Hongkoński Hang Seng rósł pod koniec sesji o 1 proc., a chiński Shanghai Composite zyskiwał 0,2 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.