Giełda

Poranek maklerów – To już korekta?

Środa zapowiada się ciekawie nad Wisłą. A sesja zacznie się z pewnością pod kreską. Coraz więcej brokerów zagranicznych wieszczy kilkunastoprocentową przecenę widząc większe szanse zacieśniania polityki pieniężnej przez czołowe banki centralne. Wpływ na notowania będzie miało dzisiejsze posiedzenie EBC plus konferencja prasowa szefowej banku. Dziś też konferencja prezesa NBP.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Początek wrześniowej korekty?

Kamil Cisowski, Dom Inwestycyjny Xelion

Środowa sesja przyniosła dość wyraźną korektę na europejskich rynkach akcji. Notowania kontraktów futures zaczęły silnie spadać krótko po poprzednim komentarzu porannym, m.in. za sprawą komentarzy R. Holzmanna (prezes Oesterreichische Nationalbank, członek Rady EBC), który stwierdził, że widzi rosnące ryzyka inflacyjne i uważa, że EBC może normalizować politykę monetarną wcześniej niż do tej pory oczekiwano.

Kolejnym problemem zaczyna stawać się kwestia Evergrande, drugiego największego dewelopera w Chinach, który stoi obecnie na granicy bankructwa, będąc jednym z największych emitentów obligacji w Państwie Środka (około 300 mld USD) i spółką uznawaną powszechnie za „systemowo ważną", mogącą w przypadku upadłości wywołać efekt domina. Od początku roku spółka straciła około 75 proc. wartości, jej obligacje dolarowe wyceniane są na około 30 proc. nominału, wczoraj jej rating do poziomu CC obniżył Fitch.

Główne indeksy europejskie traciły od 0,63 proc. (IBEX) do 1,47 proc. (DAX). Na konferencji po posiedzeniu Banku Anglii A. Bailey stwierdził, że warunki konieczne do zacieśnienia polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii są spełnione, otwierając tym samym drogę do podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku i wzmacniając wątpliwości przed dzisiejszym posiedzeniem EBC. Mimo to funt (w nieco mniejszym stopniu niż reszta głównych walut) pozostawał pod presją względem dolara.

WIG20 spadł o 1,26 proc., mWIG40 o 1,29 proc., a sWIG80 o 0,02 proc. Najgorszą spółką w głównym indeksie był CD Projekt, który wszedł już w obszar powynikowej luki, silne negatywne kontrybucje wniosły też Allegro (-2,19 proc.) i KGHM (-1,95 proc.). Wśród średnich spółek najsilniej tracił Comarch (-4,66 proc.) i Azoty (-3,58 proc.), a indeks najmocniej cierpiał pod balastem Kruka (-3,42 proc.) i Kęt (-2,65 proc.).

S&P 500 spadło o 0,13 proc., a Nasdaq o 0,57 proc. Główne banki inwestycyjne podjęły w ostatnich dniach kolejną (poprzednia miała miejsce w II kwartale) próbę przewidzenia korekty. Morgan Stanley oczekuje 15-proc. przeceny na jakimś etapie do końca roku, nastawienie na niedźwiedzie zmienili też stratedzy Goldmana Sachsa i Citigroup. Timing publikacji nie jest zapewne przypadkowy, wrzesień jest na amerykańskim rynku zdecydowanie najgorszym miesiącem w ciągu ostatnich dwóch dekad, natomiast sam fakt niedoważania giełdy amerykańskiej w „powszechnej opinii" zawsze zasługuje na uwagę ze względu na swoją rzadkość.

Giełdy azjatyckie wyraźnie dziś spadają, Hang Seng traci w momencie pisania komentarza 1,9 proc. Pod niezwykle silną presją znajduje się branża gier (m.in. Tencent i Netease) po tym, jak przedstawiciele organów regulacyjnych wydali swojego rodzaju manifest, w którym zażądali od firm, by „przestały koncentrować się wyłącznie na zyskach", usuwały „obsceniczne i pełne przemocy treści" oraz „unikały niezdrowych tendencji, takich jak kult pieniądza i zniewieściałość".

Kontrakty futures sugerują, że EBC stanie dziś przed trudnym zadaniem, jeżeli ma odwrócić spadkowy początek sesji.

Czekając na EBC

Adam Dudoń, BM Alior Banku

Amerykańskie indeksy doświadczyły lekkiego spadku na wczorajszej sesji, przy czym nieco mocniej przecenił się indeks spółek technologicznych Nasdaq (-0,6 proc.). Znacznie głębszą korektę zaliczyły europejskie indeksy, w tym przede wszystkim niemiecki DAX (-1,5 proc.).

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie decyzja EBC ws. polityki monetarnej, która zostanie opublikowana o godz. 13.45, a o godz. 14.30 rozpocznie się konferencja prasowa EBC. Jednym z rozważanych scenariuszy na rynku jest zapoczątkowanie procesu zacieśniania polityki monetarnej już na tym posiedzeniu, zaczynając od ogłoszenia zamiarów zmniejszania skupu aktywów.

Być może głębsza korekta europejskich indeksów częściowo wyceniła już to ryzyko, a przedłużenie obecnej polityki w niezmienionym kształcie może dać rynkom zielone światło do dalszych wzrostów.

Pozostając w temacie polityki monetarnej, jednak już z krajowego rynku, warto podkreślić, że wczoraj RPP nie zmieniła nic w ramach swojej polityki i wciąż przypisuje inflacji przejściowy charakter. Dziś na godz. 15.00 zaplanowana jest konferencja prasowa z prezesem NBP Adamem Glapińskim.

W środę znaczącą korektę odnotowały również krajowe spółki, zwłaszcza te najbardziej wrażliwe na globalne nastroje, zagregowane w indeksie WIG20 i mWIG40, dzień bez większych zmian zakończył indeks sWIG80. Na podażowym tle pozytywnie wypadły walory Tauronu (+1,2 proc.), który zakończył dzień na plusie, pomimo opublikowanej informacji w trakcie sesji o problemach z realizacją prac wykonawczych związanych z blokiem o mocy 910 MW w Jaworznie. Znacznie mocniej przeceniło się Rafako (-11,3 proc.), spółka, która winna te prace wykonywać i wymaga dokapitalizowania, choć znalezienie inwestora jest obecnie problematyczne, chociażby ze względu na ciążące ryzyka, takie jak kary umowne za niewykonanie wspomnianego bloku energetycznego.

Z pozostałych informacji: 1. Wielton zarejestrował w okresie I-VIII 2448 nowych przyczep i naczep (+90 proc. r./r.). 2. Zysk netto Kruka jest zbieżny z wcześniejszymi szacunkami i wyniósł w I półroczu 396 mln zł wobec 19 mln zł straty w analogicznym okresie ubiegłego roku. 3. Develia wypracowała 21 mln zł zysku netto w II kw. wobec 57 mln zł straty w poprzednim roku. Oczekiwano zysku na poziomie 24 mln zł.

Środa pod znakiem korekty

Michał Fidelus, BDM

Wczorajsza sesja na GPW przebiegła pod znakiem spadków indeksów. WIG20 i mWIG40 straciły po 1,3 proc., WIG spadł o 1,2 proc., a jedynie sWIG80 pozostał bez zmian. Wśród blue chips spadkom przewodził CD Projekt (-3,5 proc.), Cyfrowy (-2,6 proc.) oraz Allegro (-2,2 proc.). Najlepiej prezentowały się z kolei Tauron (1,2 proc.), oraz JSW (1,2 proc.), które w czasie sesji traciło nawet ponad 5 proc.

Na szerokim rynku silnym wzrostem przy dużych obrotach wyróżniał się ZE PAK (14 proc.), a spadkiem Rafako (-11 proc.).

Relatywnie słabe nastroje panowały również na innych rynkach – DAX stracił 1,5 proc., CAC 0,9 proc., a FTSE 0,8 proc. Spadki – chociaż nieco mniejsze – miały miejsce także w USA (Nasdaq 0,6 proc., S&P 500 0,1 proc.).

Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia w Polsce było posiedzenie RPP, która zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Dzisiaj ma miejsce konferencja NBP, na której kluczowa wydaje się retoryka prezesa Glapińskiego, która może sugerować prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Dzisiaj także ma miejsce posiedzenie EBC, na którym rynki będą wypatrywać sygnałów dotyczącego potencjalnego ograniczenia QE. Z rana Nikkei traci 0,8 proc., a kontrakty terminowe na S&P 500 są na 0,4-proc. minusie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.