REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 próbuje, ale bezskutecznie

Notowania indeksu blue chips trzykrotnie zbliżały się do linii wczorajszego zamknięcia, jednak bykom nie udało się przebić szklanego sufitu na poziomie 1718 pkt.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Santander Bank Polska najmocniej ciągnie w dół indeks największych spółek. Jego akcje tanieją o blisko 4 proc., jednak dorównać mu stara się CCC, którego notowania spadają o 3,2 proc. Najlepiej radzi sobie z kolei producent węgla koksowego JSW, którego walory drożeją o blisko 2,7 proc. WIG20 spada obecnie o 0,5 proc.

W gronie średnich spółek podobnie jak w przypadku WIG20 czarną owcą jest pożyczkodawca – Bank Millennium. Jego akcje tanieją o blisko 7 proc. Powodem jest oczywiście wczorajsze niespodziewane obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. Mocno spadają również notowania Playwaya, o ponad 6 proc. Producent gier opublikował wyniki za I kwartał z których wynika, że przychody wzrosły o 75 proc., jednak i tak były one niższe od średniej analityków. mWIG40 spada o 0,8 proc.

sWIG80 jako jedyny z głównych indeksów świeci na zielono, choć zwyżka jest skromna i wynosi 0,06 proc. Na pierwszym miejscu tabeli wzrostów znajdują się Prairie Mining i British Automotive Holding, których notowania rosną odpowiednio o 16 proc. i 12 proc.

Na małym parkiecie najbardziej wyróżnia się ELQ. Ten producent prefabrykowanych stacji transformatorowych i rozdzielnic elektrycznych opublikował wczoraj bardzo dobre wyniki za 2019 r. Przychody spółki wzrosły o blisko 170 proc. do 33,2 mln zł, a zysk netto wyniósł 2,38 mln zł wobec 0,55 mln zł straty rok wcześniej. Akcje ELQ drożeją o ponad 20 proc.

Na europejskich parkietach dominuje kolor czerwony. Niemiecki DAX spada o 0,9 proc., a najgorzej radzą sobie notowania koncernów samochodowych: Volkswagena, Daimlera i BMW. Francuski CAC 40 i FTSE 100 spadają odpowiednio o 0,6 proc. i 1,12 proc.

Na rynku surowców ropa WTI tanieje o 2,8 proc., do 32,7 USD, a cena Brent spada o 2,2 proc. do 35,2 USD. Rosną z kolei notowania metali szlachetnych: złoto drożeje o 0,6 proc., a srebro o 1,1 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA