REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Przewaga pesymistów na GPW

Zapowiedziane zmiany OFE nie zrobiły pozytywnego wrażenia na inwestorach handlujących w Warszawie. Dodatkowym wyzwaniem było pogorszenie nastrojów na rynkach akcji z naszego regionu.
Foto: Bloomberg

Inauguracja tygodnia na GPW wypadła mało optymistycznie. O ile początkowa faza sesji przebiegła pod znakiem odrabiania strat z końcówki minionego tygodnia, o tyle w końcówce handlu nastroje na rynku uległy w schłodzeniu. WIG20 finiszował prawie 0,4  proc. na minusie.

Mobilizacja sprzedających zbiegła się z ogłoszeniem przez rząd zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, które raczej nie zrobiły pozytywnego wrażenia na inwestorach. Głównym ryzykiem dla giełdy jest odpływ środków z OFE, co może zmusić zarządzających do sprzedaży akcji. Skala tego zjawiska nie musi być jednak duża, ponieważ przeniesieni środków do ZUS nie będzie odbywać się automatycznie, a nie każdy uczestnik będzie zainteresowany takim wariantem.

Krajowe indeksy pozostały też pod wpływem zagranicznych rynków akcji,  na których panowały mieszane nastroje. Negatywnie zaprezentowały się rynki  z naszego regionu. Oprócz GPW, chętnie wyprzedawano akcje w Budapeszcie, Moskwie czy Stambule.

Słabość rynków wschodzących kontrastowała z kolorem zielonym obecnym na wielu zachodnioeuropejskich parkietach, ale nawet tam inwestorzy nie przejawiali dużej ochoty do kupowania akcji. Na wielu giełdach po fali zwyżek z ostatnich miesięcy nie zostało zbyt wielu optymistów.  Inwestorom najwyraźniej zaczyna zbrakować argumentów za kontynuacją trendu wzrostowego, stąd z wyraźna zadyszka indeksów na wielu parkietach obserwowana od pewnego czasu.

W Warszawie chętnie pozbywano sie walorów PKN Orlen, czemu towarzyszyły najwyższe na całym rynku obroty. W niełasce znalazły się również papiery największych banków -  PKO BP i Pekao. Sprzedający uaktywnili się też na papierach Dino, którego akcje zanurkowały najmocniej z całego indeksu. Część dużych firm zdołała przekonać do siebie inwestorów. Wśród najbardziej rozchwytywanych walorów były Tauron i CD Projekt. Dobrą passę kontynuowały notowania Play, notując piątą z rzędu sesję na plusie.

Na szerokim rynku akcji więcej do powiedzenia mieli sprzedający, dlatego większość spółek zakończyła sesję pod kreską. Negatywnie w tym gronie wyróżnił się Mercator Medical notując dwucyfrową przecenę, do której przyczyniły się rozczarowujące wyniki finansowe.

Wiele do życzenia pozostawiała niska aktywność inwestorów handlujących w Warszawie. W ciągu całej sesji właściciela zmieniły papiery o wartości przekraczającej niwiele ponad 460 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA