Giełda

Spadek apetytu na ryzyko

Poranek maklerów: po poniedziałkowej, słabszej sesji, wtorek na GPW zaczął się od wzrostu WIG20 o 0,9 proc. do 2084 pkt. Eksperci uważają, że wczorajsze spadki były przejściowe, czego dowodem może być podwyższona zmienność bitcoina. Jak szczegółowo oceniają sytuację pod kątem otoczenia, AT i AF?
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Handel w Azji zwiastował wczoraj w godzinach porannych, że europejskie i amerykańskie rynki akcji znajdą się pod presją. Choć być może absurdalne (jeszcze) jest mówienie, że do ostrożności skłaniało załamanie notowań bitcoina, była to najbardziej ewidentna manifestacja, że awersja do ryzyka zaczyna rosnąć. Brytyjski premier, B. Johnson, ostrzegał, że koronawirusowe przepisy mogą zostać zaostrzone jeszcze bardziej. Sytuacja pandemiczna w Europie pozostaje na tyle poważna, że należy sobie zadać pytanie, czy prognozy wzrostu na 1Q2021 nie są zbyt optymistyczne, a niezależnie od rozpoczętych szczepień nie ma co liczyć na większe ożywienie gospodarcze wcześniej niż wiosną. Główne indeksy straciły od 0,3% (FTSE MiB) do 1,1% (FTSE100).

WIG20 długo zaskakiwał odpornością na otoczenie zewnętrzne, ale po godzinie 14 ruch korekcyjny przyspieszył, co finalnie przyniosło spadek o 0,3%. sWIG80 stracił 0,6%, ale mWIG40 zyskał dokładnie tyle samo. Tabelę głównego indeksu zamykał KGHM, co nie może dziwić w kontekście zachowania miedzi, jednak jej notowania w godzinach porannych już zaczęły odbijać, ograniczając szanse na większą przecenę. Od mocnego odbicia dzień rozpoczynał CD Projekt, ale nie udało się wybić poziomu 250 zł, a dziś sentyment może się pogorszyć za sprawą informacji, że na rejestrze krótkich pozycji KNF znalazła się piąta instytucja, która gra przeciw spółce. Wśród średnich podmiotów uwagę przykuwała przede wszystkim Celon Pharma po komunikacie o sukcesie II fazy klinicznej produkowanego przez siebie leku na depresję.

S&P500 spadło o 0,7%, a NASDAQ o 1,3%. Demokraci zamierzają doprowadzić jutro do pierwszego głosowania w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa, o ile Mike Pence nie użyje swoich uprawnień, by odebrać mu władzę (czego nie zrobi). Polaryzacja nastrojów w USA po wydarzeniach pod Kapitolem ma pierwsze efekty – decyzja Twittera, by zablokować konto prezydenta wywołała spadki spółki, pod presją znalazł się także Facebook. Oligarchiczne praktyki wielkich firm technologicznych, jak atak Apple, Google i Amazona na prawicowy odpowiednik Twittera, Parler, zaczynają budzić narastające oburzenie. W centrum uwagi ponownie znalazły się także stare zarzuty wobec nich, dotyczące coraz większej inwazji w prywatność klientów – zmiana polityki WhatsApp może wywołać odwrót od aplikacji osób, dla których była ona do tej pory podstawowym kryterium jej wyboru. Wszystko to wydaje się tworzyć pewne krótkoterminowe ryzyka, szczególnie przy obecnych, niezwykle wysokich wycenach, ale obawy mogą wygasać z uwagi na zbliżające się wyniki za 4Q2021 i fakt, że nowa administracja może nie mieć wielkiej ochoty, by piętnować zachowania uderzające w jej przeciwników.

W kalendarzu makroekonomicznym brakuje dziś istotnych wydarzeń, może z wyjątkiem danych JOLTS z USA, można się zatem spodziewać, że zobaczymy dziś próbę kontynuacji ruchu wzrostowego. Po ubiegłym tygodniu wczorajsza sesja na pewno nie wystarczy, by poważniej zachwiać popytem.

Technika: Piotr Neidek, analityk BM mBanku

Wczorajsza przecena MSCI Poland, cofnięcie się złotego oraz uformowanie się świeczki doji na wykresie WIG20, stanowią ostrzeżenie dla posiadaczy długich pozycji przed możliwą korektą. Pomiędzy wskaźnikiem impetu RSI a ww. benchmarkiem blue chips, zachodzi negatywna dywergencja co dodatkowo utrudnia dalszą zwyżkę. Problemem także pozostaje niedomknięte tygodniowe okno hossy ulokowane poniżej psychologicznej bariery 2000 punktów. Wszystko to sprawia, że pomimo korzystnego trendu wzrostowego oraz pokonania ważnych oporów, niedźwiedzie mogą zacząć się coraz mocniej rozpychać się na bieżących poziomach. Do końca najbliższego piątku kluczowym poziomem obrony jest poziom 1991 i do tej wysokości sytuacja techniczna przemawia jeszcze na korzyść byków, jednakże ewentualna cofka poniżej ww. pułap zmieniłaby lokalny układ sił na wykresie. W drugiej i trzeciej linii GPW jak na razie przeważa popyt. mWIG40 jest już o krok od pokonania szczytów z 2019r. a do najbliższego wsparcia jest już ponad 200 oczek. Z jednej strony wydaje się to dużo a tym samym byki mogą czuć się bezpieczne w swoim marszu na północ. Z drugiej zaś zmienność w ostatnich tygodniach jest dosyć wysoka a to rodzi obawy o mocniejszą korektę trwającej zwyżki. Spore już wykupienie indeksu średnich spółek także przybliża moment, w którym pojawi się lokalny szczyt. Słabnący impet wzrostów uwidacznia się na wykresie sWIG80. Wprawdzie wczoraj ponownie zostały pobite roczne maksima, jednakże bykom udało się to tylko jednym punktem. Pierwszy raz od ponad dwóch tygodni, indeks zamknął dzień pod kreską. Pojawiła się także czarna świeczka, która w połączeniu z wykupieniem może okazać się zaproszeniem do korekty ostatnich wzrostów.

Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku

Pierwsza sesja tygodnia przyniosła amerykańskim indeksom lekką korektę po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Podobnie, choć w większej skali zachowały się notowania Tesli, która wczoraj przeceniła się o niemal 8%, jednak po 30%-owej zwyżce zapoczątkowanej na ostatnich sesjach 2020 roku. O przeszło 6% przecenił się Twitter, który w ostatnich dniach na stałe zablokował prywatne konto prezydenta USA Donalda Trumpa – jest to pokłosie dramatycznych wydarzeń na Kapitolu. Kolejną konsekwencją wspomnianych wydarzeń jest przedstawienie artykułu impeachmentu Donalda Trumpa przez Demokratów, którzy oskarżają prezydenta o zachęcanie do powstania – głosowanie ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Krajowe indeksy nie uległy większym zmianom, indeks WIG20 osunął się o 0,28%, sWIG o 0,56%, ale o tyle samo wzrósł indeks mWIG40. W indeksie blue chipów najsłabiej wypadły walory KGHM i LPP, natomiast najmocniej wzrosły notowania CD Projektu – wobec którego kolejna (piąta) kancelaria z USA złożyła pozew zbiorowy. Oskarżenie dotyczy m.in. nieujawnienia informacji o problemach z tytułem „Cyberpunk 2077" na konsolach starego typu. Z pozostałych walorów wyróżnia się Celon Pharma, która po publikacji informacji o pozytywnych wynikach II fazy klinicznej wzrosła o 12,5% i ustanowiła historyczny rekord notowań. Dzisiaj inwestorzy mogą dyskontować informacje podane do publicznej wiadomości po zamknięciu wczorajszej sesji - do końca stycznia zostały przedłużone wszystkie obowiązujące obostrzenia za wyjątkiem powrotu do szkół dzieci z klas 1-3. Z pozostałych informacji CCC szacuje, że w IV kw. 2020 r. wypracowała 1,623 mld zł przychodu wobec 1597 mld zł w IV kw. 2019r. i 117 mln zł EBITDA wobec 278 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mocno na znaczeniu zyskał segment e-commerce, który odpowiada już za 52% przychodu (29% w ubiegłym roku).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.