REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Co się zmieniło w największych funduszach?

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zaprezentowały półroczne sprawozdania finansowe. Porównujemy główne pozycje z tymi sprzed pół roku.
Foto: Fotolia

Sierpień się skończył, co oznacza, że wszystkie fundusze otwarte opublikowały już swoje sprawozdania, prezentując aktualne składy portfeli. Dzięki danym analiz.pl w tabeli prezentujemy największe pozycje z końca 2018 r. oraz I półrocza tego roku dla dziesiątki funduszy o największych obecnie aktywach.

TFI mocno dokupiły obligacji skarbowych

Oczywiście czołówka krajowych funduszy pod względem wartości kapitału pod zarządzaniem składa się ze strategii opartych na obligacjach. Warto w tym kontekście wspomnieć o ostatnich danych rządu na temat podmiotów inwestujących w obligacje skarbowe. Wynika z nich, że z końcem lipca w portfelach krajowych funduszy inwestycyjnych były obligacje skarbowe o wartości nominalnej blisko 59 mld zł, co oznaczało zwyżkę aż o 10 proc. miesiąc do miesiąca. Zarówno pod względem wartości, jak i procentowo to właśnie polskie fundusze inwestycyjne najmocniej zwiększyły zaangażowanie w obligacje – w ciągu miesiąca przybyło papierów o wartości blisko 5,2 mld zł, co było największym wzrostem w historii. W poprzednich miesiącach tego roku fundusze inwestycyjne raczej pozbywały się krajowych obligacji skarbowych i nie licząc lipca, saldo zakupów obligacji przez TFI było 1,6 mld zł pod kreską. Po lipcu zamieniło się jednak w blisko 3,6 mld zł na plusie. Co ciekawe, w odwrotny sposób do polskich obligacji podchodzą w tym roku inwestorzy zagraniczni. Od początku roku pozbyli się tego typu papierów o wartości 23,7 mld zł i na koniec lipca posiadali w portfelach skarbówki o wartości 167,7 mld zł.

10 największych funduszy otwartych - tabela w formie pdf

Niezmiennie liderem pozostaje PKO Obligacji Skarbowych, który z końcem lipca miał pod zarządzaniem blisko 11 mld zł. Kolejny pod tym względem jest Generali Korona Dochodowy, który zgromadził 5,66 mld zł aktywów, a za nim Pekao Spokojna Inwestycja, który aktywa wycenił na 4,89 mld zł. Na czwartym miejscu plasuje się inna strategia tego samego TFI, czyli Pekao Konserwatywny z 3,79 mld zł pod zarządzaniem. Niewiele mniej znajduje się w portfelu Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych, z kolei w szóstym PKO Obligacji Długoterminowych z końcem lipca było zgromadzonych 349 mld zł. Co ciekawe, dziesiątka największych funduszy zarządza około 17 proc. łącznych funduszy krajowych TFI, a w 15 największych funduszach jest już ponad 21 proc. wszystkich aktywów.

Podaż akcji na GPW

Z końcem lipca w funduszach inwestycyjnych zgromadzonych było łącznie 258,5 mld zł, czyli o 0,64 proc. więcej niż na koniec grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy jednak, że jesienią 2018 r. doszło do silnej wyprzedaży na rynkach akcji, choć oczywiście nie był to wówczas jedyny problem krajowego rynku funduszy. W czterech ostatnich miesiącach poprzedniego roku klienci masowo zabierali pieniądze z funduszy w związku z echami sprawy GetBacku. Ten rok pod względem nastawienia klientów do funduszy jest nieco lepszy, ale i tak saldo sprzedaży dla całego rynku jest 2,36 mld zł pod kreską. Umorzenia dotykają bardziej ryzykownych strategii. Łącznie z funduszy absolutnej stopy zwrotu oraz akcji klienci wycofali od stycznia do lipca ponad 3 mld zł. Z kolei dla strategii inwestujących w obligacje saldo napływów i odpływów wynosi 1,5 mld zł.

Trzeba jednak pamiętać, że nad krajowym rynkiem kapitałowym wciąż utrzymuje się widmo dalszej podaży wynikającej z wycofywania pieniędzy z funduszy. Dotyczy to choćby funduszy zamkniętych, które mają okresowe ograniczenia w wykupywaniu certyfikatów. Jest też wiele strategii będących obecnie w trakcie likwidacji.

Z danych Trigona DM wynika, że od stycznia do lipca krajowe fundusze inwestycyjne pozbyły się akcji na GPW za około 1,59 mld zł. Podaż akcji od TFI miała miejsce w każdym z siedmiu miesięcy (danych za sierpień jeszcze nie ma). TFI nie są jednak jedynymi instytucjami, które pozbywają się akcji krajowych firm. Podobnie sprawa wygląda w przypadku OFE, które z kolei sprzedały w pierwszych siedmiu miesiącach akcje na GPW za 4 mld zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA