Fundusze inwestycyjne TFI

Obligacje: Rentowności papierów dziesięcioletnich przebiły pułap 2 proc.

Po spokojniejszym początku tygodnia wtorek przyniósł kontynuację wzrostu rentowności (spadku cen) polskich obligacji skarbowych.
Foto: Adobestock

Oprocentowanie papierów dziesięcioletnich chwilami było powyżej 2 proc., czyli najwyżej od kilkunastu miesięcy. Taki ruch na rynku długu to na ogół zła informacja dla uczestników funduszy dłużnych. Średnia strata za ostatni miesiąc w funduszach skarbowych długoterminowych wynosi 0,61 proc., a od początku roku 1,85 proc.

Ten tydzień jest bardzo ważny dla krajowego rynku długu w związku ze środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. – Ostatni wzrost rentowności polskich obligacji spowodowany był wystrzałem inflacji konsumenckiej do poziomu 5,4 proc. – przypomina Mariusz Zaród, zarządzający Quercusa TFI. Jak dodaje, wzrost cen był powyżej oczekiwań ekonomistów. – Wydaje się, że to jeszcze nie koniec i w IV kwartale zobaczymy dalszy wzrost cen. Inwestorzy spodziewają się, że wyższa inflacja przełoży się na szybszą normalizację polityki monetarnej NBP – mówi Zaród. Obecnie stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. – Na najbliższym posiedzeniu do podwyżki stóp nie dojdzie, ale rynek wycenia początek cyklu na listopad. Gołębie podejście, które prezentuje prezes NBP Adam Glapiński, kontrastuje z zachowaniem banków centralnych w naszym regionie. Banki centralne Czech i Węgier już rozpoczęły stopniowe zacieśnianie, dlatego inwestorzy są bardzo wrażliwi na dane makroekonomiczne dotyczące naszej gospodarki – tłumaczy zarządzający. – Wydaje się, że komunikat po środowym posiedzeniu, a także konferencja szefa RPP pozostaną w łagodnym tonie i w najbliższych dniach czeka nas odreagowanie zeszłotygodniowego ruchu – zakłada Zaród. Według niego prezes Glapiński będzie zapewniał, że inflacja jest przejściowa i spowodowana czynnikami niezależnymi od decyzji RPP (m.in. ceny ropy naftowej i energii). Przy okazji powtórzy też tezę, że odbicie gospo­darcze, z którym mamy obecnie do czynienia, jest niepewne w związku z narastającą IV falą zachorowań na Covid-19. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.