Fundusze inwestycyjne TFI

TFI: Coś drgnęło w sprzedaży funduszy akcji małych i średnich spółek

W styczniu, podobnie jak w wielu poprzednich miesiącach, znów najwięcej wpłat zanotowały fundusze dłużne – wynika z danych zebranych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Foto: Bloomberg

Tym razem klienci przenosili kapitał do funduszy uniwersalnych krótkoterminowych (według klasyfikacji IZFIA), które pozyskały aż 0,77 mld zł netto. Dwa razy mniejsza suma wpłat trafiła do funduszy obligacji korporacyjnych, z kolei pozostałe trzy kategorie funduszy dłużnych zanotowały ujemne saldo sprzedaży – najmocniej ucierpiały fundusze dłużne uniwersalne, z których uciekło 254 mln zł netto. Łącznie zaś do funduszy dłużnych, skierowanych do szerokiego grona klientów, popłynęło o 621 mln zł więcej, niż odpłynęło, co jest wynikiem zbliżonym do tych z ostatnich miesięcy 2019 r.

Przypomnijmy, że końcówka poprzedniego roku była już łaskawsza dla funduszy akcji polskich. Co więcej, w grudniu po raz pierwszy od dwóch lat kupiły one na GPW więcej akcji, niż sprzedały. Z drugiej strony klienci zabierali kapitał z funduszy akcji zagranicznych. W styczniu zapewne tak nie było. Fundusze akcji jako całość (łącznie z zagranicznymi) sprzedaż wciąż miały ujemną, na poziomie około 140 mln zł. Wygląda na to, że tym razem saldo sprzedaży funduszy akcji zagranicznych również było pod kreską, natomiast fundusze akcji polskich zanotowały aż 255 mln zł odpływów netto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.