Forex

Typ fundamentalny: Dolar złapał oddech. Na jak długo?

Główna para walutowa EUR/USD w poniedziałek kontynuowała rozpoczęte w ubiegłym tygodniu spadki.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Foto: GG Parkiet

Zjechała w okolice 1,1175. Sytuacja rynkowa pozostaje napięta, gdyż w perspektywie przyszłego tygodnia mamy kolejne posiedzenie Fedu. Emocji nie powinno brakować jednak też w tym tygodniu. We wtorek poznamy bowiem dane dotyczące amerykańskiej inflacji. – Będą one ostatnim punktem na mapie drogowej Fedu przed przyszłotygodniowym posiedzeniem. Jeśli po raz kolejny dynamika cen zaskoczy po wyższej stronie, podniosą się obawy dotyczące zbyt wysokiej inflacji – wskazuje Rafał Sadoch, analityk BM mBanku. Jak jednak podkreśla, dla przedstawicieli Fedu kluczowa będzie kwestia struktury wzrostu cen. – W przypadku gdyby inflacja była napędzana przez zmienne takie jak hotelarstwo czy gastronomia, Fed mógłby cały czas zakładać jej tylko tymczasowy charakter. Niektórzy uważają, że ograniczenie tempa skupu aktywów powinno zacząć się wcześniej niż później. Podkreślają, że polityka monetarna może stymulować tylko popyt, a obecne problemy mają podażowy charakter, na co Fed ma ograniczony wpływ – wyjaśnia Sadoch. Rynek i dolar znowu wracają więc do tematu taperingu. – Sierpniowe dane z rynku pracy były dość słabe, a ostatni tydzień przyniósł nasilenie obaw co do spowolnienia wzrostu gospodarczego w II półroczu na fali rozwoju wariantu Delta. Niemniej sami członkowie Fedu zdają się już ostrożniejsi w wypowiedziach i coraz częściej zgadzają się z tym, że tapering powinien zostać ogłoszony jeszcze w IV kwartale, choć dopowiadają swoje warunki, co podbija chociażby znaczenie danych Departamentu Pracy za wrzesień, które poznamy na początku października – zwraca uwagę Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. PRt

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.