REKLAMA
REKLAMA

Forex

Typ fundamentalny: Perspektywa cięcia stóp dołuje funta

Prognozy mówiące o tym, że na funcie brytyjskim nadal będziemy mieli do czynienia ze sporą zmiennością, a pytań będzie więcej niż odpowiedzi, wydają się sprawdzać.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Wybory parlamentarne, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, tylko na chwilę wyjaśniły bowiem sytuację. Na horyzoncie pojawiły się kolejne czynniki, które ciążą funtowi. – W ostatnich dniach funt jest pod presją spekulacji, że Bank Anglii może obniżyć stopy procentowe pod koniec tego miesiąca – wskazuje Michael Hewson, główny analityk rynkowy CMC Markets. Wpływ na to miały publikowane dane makroekonomiczne. – Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej z ubiegłego tygodnia pokazały, że konsumenci pozostawali w defensywie mimo zniesienia niepewności politycznej po wyborze nowego rządu. Spadek sprzedaży detalicznej drugi miesiąc z rzędu, wraz z innymi rozczarowującymi raportami gospodarczymi w tym miesiącu, wydaje się coraz bardziej przesuwać oczekiwania rynku w kierunku obniżki o 25 pkt baz., obecnie z prawdopodobieństwem ponad 70 proc. – dodaje Hewson.

Publikacje makroekonomiczne nadal mogą odgrywać główną rolę na rynku funta brytyjskiego. Tych w tym tygodniu nie zabraknie. – Raporty PMI z tego tygodnia mogłyby wzmocnić oczekiwania dotyczące obniżki stóp procentowych, jednak bardziej ostrożne głosy wskazywały na fakt, że wiele przyczyn spowolnienia pod koniec ubiegłego roku leżało u podstaw rosnącej niepewności politycznej i perspektywy dalszej blokady w tej dziedzinie, wraz z niewielką możliwością wyboru mniejszościowego rządu Partii Pracy. Jeśli odczyty PMI w tym tygodniu za styczeń wykażą wzrost aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym i usługowym, funt może gwałtownie odbić – zwraca uwagę przedstawiciel CMC Markets. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA