Finanse

Strategia na początku przyszłego roku

Prace nad strategią rynku kapitałowego, opracowywaną przez Ministerstwo Finansów, wchodzą na ostatnią prostą.

Teresa Czerwińska, minister finansów, zapowiedziała przygotowanie strategii rynku kapitałowego do końca tego roku.

Foto: Archiwum

– Do końca roku chcemy przygotować strategię, a następne przekazać ją do konsultacji i zebrać opinie rynku. Będziemy nad nimi pracować i chcemy, aby rząd przyjął strategię na początku przyszłego roku – stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska podczas Kongresu Rynku Kapitałowego, którego organizatorem była grupa KDPW oraz Wydział Zarządzania UW, a patronem medialnym – „Parkiet".

– Chcemy, aby rynek kapitałowy spełniał funkcję akumulacyjną i inwestycyjną dla gospodarki, i robił to w sposób najpełniejszy i najbardziej efektywny – dodała. Czerwińska nie ukrywa, że MF myśli o wprowadzeniu m.in. zachęt podatkowych, chociaż to, czy faktycznie znajdą się one w finalnej wersji strategii, nie jest jeszcze przesądzone.

Przedstawiciele rynku nie ukrywają jednak, że ze strategią oraz programem PPK wiążą duże nadzieje. W powszechnej opinii są to główne elementy, które mogą tchnąć nowe życie w rynek kapitałowy, a ten w ostatnim czasie przeżywa trudne chwile. – Mamy bardzo dobrze zorganizowany rynek. Punkt wyjścia jest więc dobry. Rynkowi potrzeba natomiast kapitału. PPK mogą być więc impulsem dla rynku – przekonywał Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

– PPK mają szansę zbudować, przynajmniej w regionie, największą bazę inwestorów. Jeśli jednak nie podniesiemy standardów, ta szansa może zostać niewykorzystana. Informacje o śmierci rynku są przedwczesne. Sytuacja jest trudna, ale trzeba wyciągnąć z niej wnioski. Mamy jednak inicjatywy, które dają nadzieję – mówił Paweł Borys, prezes PFR.

Podczas kongresu nie zabrakło także wątku KNF. – W komisji zachowana jest ciągłość działania. Mam świadomość wyzwań, w tym m.in. utrzymania reputacji urzędu w związku z ostatnimi wydarzeniami. Jestem gotów podjąć się tego wyzwania. Pracujemy bardzo intensywnie i jestem przekonany, że pracownicy KNF są wysoko wykwalifikowani – mówi Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczący KNF.

Podczas Kongresu zaprezentowane zostały także wyniki ogólnopolskiego badania inwestorów, przeprowadzonego przez SII. Wynika z niego, że wśród tytułów prasowych „Parkiet" jest główny źródłem informacji dla inwestorów indywidualnych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.