REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Konta zintegrowane w jednym miejscu

Kolejna firma otrzymała odpowiednią licencję Komisji Nadzoru Finansowego niezbędną do świadczenia usług integracji różnych kont bankowych w jednej aplikacji.
Foto: Adobestock

BanqUP to czwarty podmiot w Polsce - po Blue Media, PayU i Kontomatiku - który znalazł się w rejestrze licencjonowanych dostawców świadczących usługi AIS (z ang. account information service), prowadzonym przez KNF.

AIS to usługa polegająca na dostępie do informacji o szczegółach dotyczących rachunku lub kilku rachunków bankowych. Usługi tego typu reguluje unijna dyrektywa PSD2, która weszła w życie w połowie września. Platforma technologiczna banqUP pozwala zintegrować się z systemami innych banków, i w ten sposób pozyskiwać dane z rachunków bankowych. To z kolei umożliwia świadczenie banqUP i jego partnerom nowych usług, takich jak integracja kont bankowych, ocena zdolności kredytowej, potwierdzanie tożsamości czy też wsparcie w zarządzaniu płynnością finansową MŚP.

Niedawno jako pierwszy usługę integracji kont wprowadził ING Bank Śląski we współpracy z mBankiem, Millennium i PKO BP (do grona tego dołączą kolejne banki). Nad tą usługą pracuje teżKontomatik.

Co zmienia PSD2? Wprowadzi duże ułatwienie, bo do tej pory partnerzy i klienci firm takich jak banqUP, chcąc świadczyć usługi w oparciu o dostęp do informacji o kontach bankowych, musieli integrować się z każdym z banków oddzielnie, wykorzystując udostępnione przez banki tzw. interfejsy API. - Dziś my robimy to za nich, zapewniając łatwą integrację ze wszystkimi bankami w UE, oraz dostarczając dane w zunifikowany sposób za pomocą jednego prostego interfejsu. Radykalnie skraca to czas i zmniejsza koszty wprowadzania nowych usług na rynek – mówi Krzysztof Pulkiewicz, prezes banqUP.

Firma umożliwia już dostęp do banków z sześciu europejskich rynków - Belgii, Irlandii, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Polski. Kraje te nie są wybrane przypadkowo - w ten sposób platforma oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API. System oferowany przez banqUP już dziś stanowi podstawę platformy multibankowej dużej grupy finansowej w Europie oraz dwóch dużych banków w Polsce.

BanqUP planuje również wejście w obszar płatności, a także docelowo rozważa wprowadzenie usługi "TPP-as-a-service" - znacząco przyspieszając fintechom dostęp do infrastruktury bankowej.

BanqUP chce być jednym z liderów technologicznych na rozwijającym się europejskim rynku open banking. - Otwarta bankowość dopiero się zaczyna. Rynek zdobędą te podmioty, które zaoferują największą wartość dodaną. Może to będą banki, może fintechy. Szybkość i innowacyjność to cechy nie tylko młodych firm. Starzy wyjadacze mogą je zgrabnie wkomponować w swoje biznesy i uzyskać przewagę dzięki posiadanemu kapitałowi i dużemu zaufaniu, jakim się generalnie cieszą w społeczeństwie – dodaje Pulkiewicz.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA