Finanse

Program analiz znów może zostać rozszerzony

Spółki i analitycy pozytywnie oceniają wprowadzoną dwa lata temu inicjatywę analiz opłacanych przez samą GPW. Giełda chce iść za ciosem.
Foto: Adobestock

Warszawska giełda zastanawia się, czy i w jakiej formie kontynuować program wsparcia pokrycia analitycznego. W czerwcu kończy się jego pilotażowa edycja. To, że zostanie przedłużony, jest praktycznie przesądzone. Jest jednak szansa na to, że program znowu zostanie rozszerzony.

od spółek i maklerów

Jak dowiedział się „Parkiet", GPW zdecydowała się prowadzić szeroko zakrojone konsultacje rynkowe w sprawie programu, w ramach którego giełda płaci brokerom za dodatkowe analizy spółek (50 tys. zł rocznie za objęcie analizami jednej spółki). O ocenę tej inicjatywy zostali poproszeni sami analitycy, ale i spółki biorące w nim udział, do których giełda wysłała ankietę w tej sprawie.

– GPW prowadzi szerokie konsultacje z rynkiem w sprawie potencjalnego przedłużenia programu wsparcia pokrycia analitycznego – potwierdza Michał Kobza, dyrektor działu rozwoju rynku GPW. – W szczególności chcieliśmy poznać informacje zwrotne od spółek, uczestników aktualnej edycji, oraz od brokerów, którzy przygotowywali te analizy – dodaje Kobza.

Jak podkreśla, otrzymane informacje potwierdzają, że program przynosi korzyści. Aż 77 proc. spółek uznało, że pomysł GPW pozytywnie wpłynął na zainteresowanie firmą wśród inwestorów. 84 proc emitentów uznało również, że program wspiera ich strategię dotyczącą komunikacji IR. Pracę ze spółkami dobrze oceniają także analitycy. W pięciostopniowej skali ocenili ją średnio na 4,7.

Decyzje lada moment

Mimo tych pozytywnych ocen ostateczne decyzje w sprawie kontynuowania programu oraz jego dalszego kształtu jeszcze nie zapadły. – Obecnie rozpoczynamy ostatni etap konsultacji zasad kolejnej edycji i liczymy, że uda się ten proces zakończyć w maju. Jeśli tak się stanie, oficjalne informacje dotyczące zasad kolejnej edycji zostaną podane w ciągu dwóch tygodni – informuje Michał Kobza.

Pierwsze szczegóły mogą się jednak pojawić lada moment. Z naszych informacji wynika, że GPW planuje na piątek telekonferencję z branżą maklerską, podczas której będzie poruszany ten temat.

Tymczasem branża maklerska od dawna apeluje do GPW, aby program został rozszerzony na kolejne spółki, a może i o coś więcej. W lipcu ub.r. GPW zrobiła nawet ukłon w ich stronę – liczba firm, które są poddawane płatnym analizom, została zwiększona z 40 do 52. Pośrednicy sugerowali jednak, że w ramach programu warto rozważyć wsparcie dla innych produktów analityczno-informacyjnych, takich jak newslettery, factsheety czy raporty z aktualnymi informacjami dotyczącymi mniejszych spółek, w tym z rynku NewConnect.

Czy jest szansa na to, że giełdowy program faktycznie obejmie takie nowe inicjatywy? – To właśnie możliwość rozszerzenia programu jest przedmiotem konsultacji. Postaramy się zachować rozwiązania, które się sprawdziły, i dostosować zasady do aktualnych realiów rynkowych – podkreśla Michał Kobza.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.