REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Finanse

Płatności do 100 zł bez PIN już od soboty

MasterCard zapowiedział, że podniesie limit transakcji bezgotówkowych niewymagających kodu PIN do 100 zł z 50 zł już od północy w piątek. Lada dzień zdecydować się na to może także Visa.
Foto: Adobestock

Już od północy 20 marca posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu – informuje biuro prasowe Mastercarda w Polsce.

Blisko podniesienia limitu jest też Visa, obie firmy kartowe, dzielące między siebie prawie całość rynku w Polsce, mają już zgody Narodowego Banku Polskiego. Nawet jeśli Visa także wprowadzi wyższy limit od soboty, nie będzie to jednak oznaczać, że wszędzie będzie można płacić bezgotówkowo bez PIN do 100 zł. Dużo zależy od tego czy wszyscy agenci rozliczeniowy (czyli m.in. firmy takie jak e-Service, e-Card, First Data Polska, Elavon, Pekao) zdążą dostosować do nowego limitu swoje terminale.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wysłał w środę, 11 marca, do wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych pisma, w których w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną i zalecił podjęcie działań mających na celu wspomaganie profilaktyki niekontrolowanego rozprzestrzeniania się w Polsce tego koronawirusa poprzez umożliwienie stosowania podwyższonych limitów dla transakcji bezstykowych niewymagających użycia PIN (do tej pory wynosi 50 zł).

- Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, w celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem należy maksymalnie ograniczać przebywanie w miejscach publicznych i sumiennie przestrzegać podstawowych zasad higieny. W miarę możliwości należy również, podczas wykonywania codziennych czynności, np. robienia zakupów, ograniczać kontakt z obiektami powszechnego użytku. Takimi obiektami są m.in. terminale płatnicze POS – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF. Według danych organizacji kartowych, około 86 proc. transakcji kartami płatniczymi (i instrumentami opartymi na karcie) nie przekracza kwoty 100 zł, więc podniesienie limitu do tego poziomu mocno ograniczy konieczność dotykania terminala (niemal wszystkie terminale w Polsce mają możliwość płacenia bezstykowego oraz 86 proc. kart płatniczych).

Także Visa poinformowała dzisiaj, że podnosi limit transakcji zbliżeniowych bez podawania kodu PIN do 100 zł, stanie się to w czwartek. Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu. Karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji - informuje biuro prasowe Visy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA