REKLAMA
REKLAMA

Finanse

5. edycja CEE Fintech Leaders Forum zakończona

Program CEE Fintech Leaders Forum odbył się już po raz piąty. Wśród gości znalazły się osoby z Niemiec, Estonii, Ukrainy, Rosji, Czech, jak również mentorzy i eksperci, przedstawiciele banków i korporacji finansowych.
Foto: Adobestock

Podczas finału zaproszeni goście rozmawiali przyszłości finansów, która paradoksalnie dzieje się tu teraz. Jak słusznie zauważył moderator, Grzegorz Nawrocki, Fintech to połączenie elementów, których nie wiemy o finansach z elementami, których nie wiemy o komputerach.

W trakcie pierwszej debaty, skupionej na etyce w biznesie w obliczu stale rozwijającej się technologii. W panelu udział wzięli Marcin Petrykowski, Region Head - Commercial S&P Global Ratings, Brunon Bartkiewicz, CEO ING Polska, Przemek Gdański, CEO & President of Management Board w BNP Paribas Bank Polska, Maciej Nowotny, Członek Rady Fundacji Lesława Pagi, Daniel Daszkiewicz, Chief Innovation Officer Alior Banku i Olga Grygier-Siddons, mentorka i doradczyni biznesowa.

W trakcie rozmowy uczestnicy zauważyli, jak bardzo zmienił się biznes na przestrzeni ostatnich lat.

- Etyka musi być brana pod uwagę. Wszyscy się zgadzamy, że następują obecnie zmiany na lepsze. Maleje liczba ludzi w skrajnym ubóstwie, zwiększa się dostęp do pitnej wody i żywności. Wszystko dzięki technologii. Ale ludzie nie są zadowoleni. Tylko 20 proc. jest usatysfakcjonowanych działającym obecnie systemem. Boją się tego, w którą stronę technologia pójdzie, czy nie stracą pracy przez automatyzację – podkreśliła Grygier-Siddons.

- 10 lat temu najważniejszy był przychód, teraz najważniejsze jest podtrzymywanie relacji z konsumentami. Musisz mieć z nimi dobry kontakt, bo inaczej nie będziesz miał prosperującego biznesu – zauważył Bartkiewicz.

- Nie jesteśmy w pełni świadomi zagrożeń, jakie niesie z sobą technologia. Problemem nie jest to, czy technologia zabierze nam pracę, pytanie jest znacznie głębsze. Trzeba zastanowić się nad regulacjach, pomimo tego, że to słowo nie jest zbyt popularne – mówił Pietrykowski na temat rozwoju technologii.

Po zakończonej debacie krótką przemowę wygłosił Wojciech Kostrzewa, prezes grupy Billon. - Jako prezes i inwestor Billon Group wierzę, że korporacje i startupy będą grały na równych zasadach. Fintech nie podkopie tradycyjnych banków, tak jak startupy nie pokonają korporacji. Te sektory uzupełniają się nawzajem. Startupy i korporacje mogłyby też współpracować w zakresie ludzi. Menedżerowie z doświadczeniem w korporacjach mogliby zasilić szeregi startupów, wzmacniając je swoim doświadczeniem i kontaktami – zaznaczył.

Później nagrodzono uczestników, którzy w opinii jury przedstawili najlepsze wykorzystanie technologii blockchain.

Po wręczeniu nagród rozpoczęła się druga debata na temat udziału kobiet w sektorze fintech. Udział wzięły: Anna Maj, Fintech Leader PWC, Dorota Zimnoch, Global Head of Digital Strategies, Volvo Financial Services, Katarzyna Piasecki, CEO ENNBOW, Kamila Wincenciak, Head of FinTech Partnerships, Alior Bank i Karolina Marzantowicz, przedsiębiorczyni.

W trakcie dyskusji Maj przytoczyła fragment książki „Alfy i Omegi" dotyczący udziału kobiet w biznesie: „nie licz kobiet, pozwól, by kobiety się liczyły". Uczestniczki były zgodne, że o ile w biznesie dalej widoczne są dysproporcje w zatrudnienie kobiet i mężczyzn, zwłaszcza na szczeblu menadżerskim, tak w środowisku startupowym są one znacznie mniej zauważalne.

- Obecność, a raczej niedużą frekwencję kobiet w fintechu trudno wyjaśnić. Nasz dział jest wyjątkiem od reguły, mamy bardzo różnorodny zespół, liczba kobiet i mężczyzn jest podobna. Mam wrażenie, że problemem może być to, że zbyt mało kobiet awansuje na wyższe stanowisko – zauważyła Wincenciak.

Marzantowicz z kolei podkreśliła, że obecnie istnieje wiele programów i projektów, które obniżają barierę wejścia przy zakładaniu własnego biznesu oraz tworzeniu własnych startupów, co z kolei może przełożyć się na ich coraz większą widoczność.

Na zakończenie Nikolaj Demczuk, prawnik z NJORD Law Firm, przedstawił perspektywę prawnika na świat startupów, która dalej pozostaje zawiły i bardzo dynamiczny.

Wydarzenie zakończyło się podziękowania dla uczestników oraz osób zaangażowanych w przygotowanie piątej już edycji CEE Fintech Leaders Forum.Organizatorem programu jest Fundacja im. Lesława A. Pagi, która od 16 lat organizuje programy edukacyjno-mentoringowe dla studentów i absolwentów uczelni.

Patronem medialnym wydarzenia były Rzeczpospolita oraz Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA