Coraz więcej kobiet dba o swoje bezpieczeństwo finansowe

O bolączkach kobiecych finansów czyli m.in. niższych płacach, częstszych okresach bezskładkowych, gorszych stanowiskach, niższym wieku emerytalnym i jego konsekwencji czyli niskich emeryturach – rozmawiali w środę w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie uczestnicy konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet” zorganizowanej przez PFR Portal PPK, przy udziale m.in. Fundacji GPW.

Publikacja: 06.10.2021 16:50

Coraz więcej kobiet dba o swoje bezpieczeństwo finansowe

Foto: Adobe Stock

Zdaniem uczestników konferencji, jeszcze nie tak dawno to mężczyźnie przypisana była rola zarabiania pieniędzy i ich pomnażania, a kobietom przypisane były inne role. To się jednak zmienia, rośnie procent kobiet wśród oszczędzających.

- Ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse i za siebie. Budowanie niezależności. Także finansowej – przekonywała Olga Jacek, prezes zarządu Phinance SA.

- Nie wystarczy samo powiedzenie: chcę oszczędzać. Ważne jest precyzyjne określenie celu i umieszczenie go w ramie czasowej. Cel musi być też realny. Musi być wiadomo ile chcemy oszczędzić, po co i do kiedy – przekonywała Danuta Duszeńczuk-Chmiel, autorka bloga Kobiece Finanse. Przekonywała, że w procesie oszczędzania ważne jest też śledzenie postępów. I że warto w tym celu wybrać na przykład jeden dzień w tygodniu, w którym pochylimy się nad celem, zbadamy czy robimy postępy, czy stoimy w miejscu. – Oszczędzanie to nie tylko wyrzeczenia. Ważne są też kamienie milowe. Jeśli więc, na drodze do założonego celu osiągniemy jakąś założoną wcześniej kwotę, to się nagródźmy. Pójdźmy do kina, z koleżanką na kawę czy do spa. Żeby to było przyjemne, żeby dobrze się kojarzyło – zachęcała Danuta Duszeńczuk-Chmiel.

Zdaniem Izabeli Olszewskiej, wiceprezes GPW, niesłychanie ważna, ale też zaniedbana jest edukacja finansowa. – W szkołach uczymy o niej za późno i za mało. To się musi zmienić – przekonywała Olszewska.

- Niskie stopy procentowe sprawiają, że oszczędzający odwracają się już nie tylko od lokat bankowych, ale także od instrumentów dłużnych. Zwracają się w stronę produktów z komponentem akcyjnym – mówiła Marlena Janota, członek zarządu Santander TFI. Wskazała przy tym na PPK.

Do oszczędzania w PPK, ale też IKE i IKZE przekonywali też eksperci PFR Portal PPK. - W pierwszej kolejności warto wybrać PPK, bo aby tu oszczędzać nie trzeba w zasadzie nic robić. Nie ma też takiego drugiego produktu, w którym do naszych oszczędności dokładają się nasz pracodawca i państwo – mówił Krzysztof Słomiński. – W efekcie do każdej odłożonej w PPK złotówki, drugą dokładają właśnie pracodawca i państwo – stwierdził Dawid Korczyński. Przekonywali też, że w budowaniu poduszki finansowej warto wykorzystywać IKE i IKZE.

- Giełda jest idealna do budowania bogactwa, trudno to jednak zrobić bez pieniędzy – stwierdził Przemysław Gerschmann, doradca zarządu GPW. Przyznał, że zarabianie na giełdzie jest trudne, trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, umieć poruszać się między wzrostami i spadkami, przyjąć jak najdłuższy horyzont czasowy.

Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca
Finanse
Hossa powróciła. Indeksy z nowymi rekordami