Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
EDF współpracował już z 35 polskimi firmami przy budowie innych projektów jądrowych w Europie. Koncern ma zidentyfikowanych 350 firm, które mogą uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Wstępnie wybrano już 70 polskich dostawców w obszarach inżynierii, prac budowlanych, urządzeń mechanicznych i elektrycznych. Koncern szacuje, że w fazie budowy elektrowni może powstać lokalnie około 25 000 miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy. EDF może jeszcze w tym miesiącu zorganizować tzw. dzień dostawcy dla polskich firm. Polityka energetyczna Polski zakłada budowę w naszym kraju sześciu bloków jądrowych o mocy 1–1,5 GW każdy, a więc łącznie o mocy 6–9 GW. Pierwszy reaktor ma być gotowy w 2033 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki energetyczne systematycznie zwiększają inwestycje w sieci. W poprzednim roku było to ponad 14 mld zł. W kolejnych latach może być jeszcze więcej.
Plany rządu dotyczące powstania stref rozwoju powinny przyspieszyć. Tego chce ministerstwo klimatu i środowiska. Na szali kolejne środki z KPO.
Polska Grupa Energetyczna przedłożyła Komisji Europejskiej uwagi dotyczące funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) w ramach planowanej rewizji unijnej dyrektywy. Spółka chce rozszerzenia możliwości wyłączenia elektrowni konwencjonalnych z konieczności zakupu uprawnień EU ETS.
Zmiany na rynku energii, które proponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej są w części dobrze oceniane przez ekspertów. Spośród ponad 20 propozycji niektóre mogą być jednak trudne do przeforsowania.
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.