Energetyka

EDF: Atom od Francuzów?

Firma EDF złożyła polskiemu rządowi wstępną ofertę budowy od czterech do sześciu reaktorów jądrowych EPR (Europejski Reaktor Ciśnieniowy) o łącznej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GW. Francuzi przekonują, że ich oferta jest korzystna dla polskiej gospodarki.
Foto: Bloomberg

EDF współpracował już z 35 polskimi firmami przy budowie innych projektów jądrowych w Europie. Koncern ma zidentyfikowanych 350 firm, które mogą uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Wstępnie wybrano już 70 polskich dostawców w obszarach inżynierii, prac budowlanych, urządzeń mechanicznych i elektrycznych. Koncern szacuje, że w fazie budowy elektrowni może powstać lokalnie około 25 000 miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy. EDF może jeszcze w tym miesiącu zorganizować tzw. dzień dostawcy dla polskich firm. Polityka energetyczna Polski zakłada budowę w naszym kraju sześciu bloków jądrowych o mocy 1–1,5 GW każdy, a więc łącznie o mocy 6–9 GW. Pierwszy reaktor ma być gotowy w 2033 r.

Poza EDF w grze są amerykański Westinghouse i koreański KHNP. Oferta amerykańska ma pojawić się w 2021 r. Francuzi chcą sami zrealizować ten projekt. Bart

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.