Energetyka

ZE PAK: Atomowy wzrost

Po wtorkowej informacji o planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie na bazie aktywów ZE PAK popyt na walory spółki utrzymywał się również w środę. Notowania znalazły się najwyżej od 2018 r.
Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki

Przypomnijmy, że we wtorek ZE PAK podpisał z austriacką spółką MS Innovation Impulse umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Umowę podpisano w obecności i przy udziale firm Argumenol Investment i Synthos Green Energy. Na podstawie zawartego porozumienia strony zamierzają rozpocząć wspólny projekt, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała, opierając się na najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych amerykańskich technologiach tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). ZE PAK zakłada inwestycję w cztery do sześciu reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Informacja ta zelektryzowała inwestorów. We wtorek notowania ZE PAK wzrosły o blisko 25 proc., a na początku środowej sesji zyskiwały kolejne 23 proc., do 14,25 zł. Tak wysoko walory spółki nie były wyceniane od początku 2018 r. Kapitalizacja wynosiła wówczas około 715 mln zł. W późniejszych godzinach popyt nieco osłabł i wzrostu kursu wynosił w drugiej połowie sesji około 10 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.