Energetyka

Małe reaktory w Polsce szybciej niż wielkie bloki

Amerykanie robią postępy w pozyskiwaniu licencji na mały reaktor, który chcą budować także w Polsce.

GE Hitachi chce uruchomić pierwszy komercyjny mały reaktor BWRX-300 do końca tej dekady. W Polsce tę technologię chce wdrożyć grupa Synthos.

Foto: materiały prasowe

 

W tle walki o wielki kontrakt na dostawę technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce amerykański GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) robi kolejne postępy w kierunku uzyskania licencji na mały reaktor modułowy SMR. Spółka pochwaliła się właśnie pozyskaniem kolejnych raportów licencyjnych na rodzimym rynku. – Raporty te dotyczą najważniejszych innowacyjnych cech konstrukcyjnych reaktora BWRX-300. To dodatkowo przyspieszy komercjalizację reaktora, nad którym pracujemy. Pierwszą instalację chcemy uruchomić jeszcze w tej dekadzie – zapowiedział Jon Ball, wiceprezes ds. produktów jądrowych GEH.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.