Energetyka

Inter RAO: po dobrych wynikach kurs dołuje

Litewski dostawca energii elektrycznej w ubiegłym roku znacząco poprawił wyniki. Euforii nie widać jednak w notowaniach, przed południem kurs Inter RAO spadał najmocniej spośród spółek z głównego parkietu – o 7,2 proc. do 20,6 zł, a handel odbywa się przy wyższych niż zazwyczaj obrotach.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich spółka wypracowała w ubiegłym roku 317 mln euro skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku. Wpływ na to miał wyższy o 37 proc. wolumen obrotu energią elektryczną. Z kolei zysk netto grupy wyniósł 17,6 mln euro, co oznacza wzrost o 53 proc. rok do roku.

– Zanotowaliśmy drugi z najlepszych wyników finansowych grupy Inter RAO Lietuva na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną z 6 235 GWh do 8 539 GWh to przede wszystkim efekt wzrostu sprzedaży na rynku litewskim i polskim. Dzięki lepszym warunkom wiatrowym, niż sugerowała szacowana długoterminowa średnia, odnotowaliśmy jeden z najlepszych wyników farmy wiatrowej Vydmantai od rozpoczęcia jej działalności w 2006 r.: wolumen energii elektrycznej wytworzonej przez farmę wiatrową wyniósł 64 GWh – powiedział Giedrius Balči?nas, prezes Inter RAO Lietuva.

Inter RAO Lietuva notowany jest na głównym parkiecie GPW od 2012 r. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.

Powiązane artykuły