Energetyka

Elektrownia jądrowa uznana w taksonomii

Komisja Europejska proponuje uznanie energetyki jądrowej oraz gazowej za technologie, które pozwolą na znaczącą redukcję emisji CO2 w UE. To dwie technologie, które Polska chce wykorzystać przy transformacji energetyki. Największą rolę będzie miał atom.
Foto: Adobestock

Osiągnięcie przez UE celów zrównoważonego rozwoju wymaga ustanowienia systemu jednolitej klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – tzw. taksonomii UE. Ma ona ułatwić identyfikację i klasyfikację inwestycji wspierających zrównoważony rozwój, wyznaczając warunki, jakie musi spełniać działalność gospodarcza, aby została zakwalifikowana jako zrównoważona. Projekt dokumentu ustalający taką klasyfikację został pod koniec 2021 r. przygotowany przez KE.

W roboczym dokumencie utrzymana jest wiodąca rola energetyki odnawialnej. Za czystą energię pod pewnymi warunkami można będzie uznać energię pochodzącą z elektrowni jądrowych. Na drodze transformacji można zastosować też instalacje gazowe pod warunkiem utrzymania emisji na określonych poziomach i pod warunkiem zastosowania zastępowalności wysokoemisyjnych paliw kopalnych i płynnych na poziomie maksymalnie 115 proc. możliwości produkcyjnych jednostek zastępowanych. Zdaniem Magdaleny Maj, kierownika zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym, uznanie energetyki jądrowej za zieloną zachęci prywatnych inwestorów i banki, które decydują się wspierać tylko projekty sprzyjające dekarbonizacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.