Crowdfunding

Crowdfunding po europejsku. Jak się zbiera kapitał za granicą?

Idea finansowania społecznościowego mocno rozwija się na Starym Kontynencie. Przedstawiciele sektora liczą na kolejne rekordy m.in. z uwagi na nowe unijne rozporządzenie.

Na brytyjskiej platformie Seedrs w ubiegłym roku z sukcesem zakończyło się 265 kampanii. Łącznie przez tę największą na Wyspach platformę euqity crowdfundingu zainwestowano w 2020 r. 293 mln funtów. W innych krajach liczby są znacznie skromniejsze, ale rosną z roku na rok. Przykładowo FundedByMe, platforma crowdfundingowa z siedzibą w Szwecji, przeprowadziła zbiórki na kwotę 62,9 mln koron szwedzkich. Z kolei na francuskim WiSEED przeprowadzono 15 kampanii finansowania społecznościowego na łączną kwotę 7,5 mln euro.

Foto: Oliver_McGivern

Crowdfunding udziałowy w Polsce rośnie w siłę i podobnie dzieje się w innych krajach Starego Kontynentu. W ubiegłym roku w Europie wiele platform odnotowało rekordy zbiórek – i to mimo pandemii. Operatorzy są optymistycznie nastawieni co do bieżącego roku.

Czempioni Wielkiej Brytanii

Liderem na europejskim rynku crowdfundingu udziałowego jest Wielka Brytania. Ubiegły rok dla największej platformy finansowania udziałowego na Wyspach, Seedrs, był rekordowy. Sukcesem zakończyło się 265 kampanii, a łącznie dzięki platformie zainwestowano 293 mln funtów. Co ciekawe, Seedrs prowadzi też rynek wtórny – umożliwia handel udziałami spółek, które zrealizowały na niej kampanię. Pod tym względem 2020 r. również był rekordowy, a wartość transakcji wzrosła o 193 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.