Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
5 zdjęć
ZobaczGrupa Azoty | Biznes nawozowy napędza wyniki. Nawozowej grupie w znaczącej poprawie wyników finansowych w tym roku pomogła stabilizacja w III kw. cen najważniejszego surowca – gazu – na poziomie najniższym od września 2018 r. A także wyższe ceny nawozów. Dzięki dobrej koniunkturze w tym podstawowym biznesie przychody grupy po trzech kwartałach okazały się rekordowo wysokie. Natomiast niekorzystną sytuację obserwowaliśmy na rynku tworzyw. Jest to spowodowane m.in. spowolnieniem gospodarczym i wojną celną na linii USA–Chiny.
O rentowności firm chemicznych w nadchodzących miesiącach decydować będzie przede wszystkim sytuacja na rynku surowców. Jak szacuje DM BDM, w mijającym 2019 r. mieliśmy do czynienia z około 20-proc. wzrostem cen ropy naftowej, ale jednocześnie ceny gazu w Europie spadły o około 40 proc. w porównaniu z rokiem 2018, co wpłynęło m.in. na rekordowe wyniki Grupy Azoty.
– Oczekujemy, że w 2020 r. ceny ropy powinny być pod presją. W przypadku gazu na rynku dalej jest zauważalna nadwyżka LNG (skroplony gaz ziemny), ale jesteśmy w sezonie zimowym, w przededniu potencjalnego kryzysu gazowego na Ukrainie, i niewykluczone są duże wahania w krótkim terminie – wyjaśnia Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.
Poprawy sytuacji oczekują zarówno analitycy, jak i spółki. Ma być ona m.in. rezultatem wzrostu gospodarczego i ceł oraz realizowanych inwestycji i działań dostosowawczych. Jednocześnie na rynku cały czas panuje duża niepewność.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek podniesienie ceł na nawozy oraz niektóre rosyjskie i białoruskie towary rolne, w celu zmniejszenia zależności UE od ich importu. Na tej decyzji może skorzystać Grupa Azoty czy Anwil należący do Orlenu, które są jednymi z największych w UE producentów nawozów.
Grupa Azoty szacuje, że w I kw. 2025 roku wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,8 mld zł. Wynik EBITDA poprawił się względem I kw. 2024 roku o 42 mln zł. Spółce wciąż dokucza import tańszych nawozów ze wschodu.
Większość giełdowych przetwórców tworzyw sztucznych poprawia przychody. Dużym wyzwaniem jest jednak wzrost zysków. Spółki narzekają m.in. na rosnące koszty, nowe regulacje, silną konkurencję i problemy z pozyskaniem odpowiedniej kadry.