Chemia

Krakchemia: Wyjątkowa zmienność

W tym roku sytuacja na rynku granulatów tworzyw sztucznych jest wyjątkowo zmienna, czego skutki odczuwa m.in. Krakchemia, specjalizująca się w handlu tymi produktami.

Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Mieliśmy przede wszystkim do czynienia z niespotykanym dotychczas wzrostem cen. Do tego doszły problemy z dostępnością surowca – mówi Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii. Dodaje, że wprawdzie w ostatnich tygodniach nieco spadły ceny i poprawiła się dostępność, ale sytuacja nadal jest nieprzewidywalna. Teoretycznie na drogich produktach Krakchemia osiąga wyższe marże niż na tanich. Z drugiej jednak strony klienci ograniczają zakupy w oczekiwaniu na obniżki cen. W tej sytuacji niezmiernie trudno jest cokolwiek zaplanować.

Przewidywalnym i stabilnym biznesem jest za to handel chemikaliami i odczynnikami. – Jego znaczenie powoli, ale systematycznie rośnie. W kolejnych kwartałach nadal będziemy stawiać na rozwój tej działalności – twierdzi Zdebski. W ubiegłym roku handel chemikaliami i odczynnikami zapewnił spółce 9,3 proc. przychodów, a tworzywami 84,2 proc. Pozostała sprzedaż dotyczyła folii. Krakchemia zrezygnowała jednak z tej działalności, gdyż rentowność na niej była mała, a konieczne do zaangażowania środki stosunkowo duże.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.