REKLAMA
REKLAMA

Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: Najlepszy fundusz polskich akcji

Dzisiejszym zestawieniem rozpoczynamy cykl publikacji, w których zaprezentujemy nominowanych i zwycięzców nagrody Złoty Portfel w poszczególnych kategoriach funduszy.

Wręczenie nagród „Byki i Niedźwiedzie” już 21 marca 2019 r. Kto jest nominowany? Kto wygrywał w poprzednich latach? Wszystko na temat naszych nagród: parkiet.com/byki

Oczywiście chodzi o te strategie, które w zeszłym roku pozytywnie wyróżniły się na tle swojej grupy, jednak poza stopą zwrotu liczy się m.in. wartość zgromadzonych aktywów. Zaczynamy od funduszy akcji polskich, które zeszły rok pod względem stóp zwrotu kończyły na szarym końcu. W 2018 r. WIG, który stanowi benchmark dla większości tego typu strategii, spadł o 9,5 proc. W takich warunkach utrzymanie kapitału było bardzo trudne. Zdecydowana większość funduszy akcji polskich miała dwucyfrowe straty. Dzięki najmniejszej stracie zwycięzcą w tej kategorii został Investor Akcji Spółek Dywidendowych, którym od kilku lat zarządza Grzegorz Czekaj. Wygląda na to, że w trudniejszych warunkach, jakie w zeszłym roku utrzymywały się na GPW, notowania spółek postrzeganych jako dywidendowe cierpią mniej, bo strata Investor Akcji Spółek Dywidendowych w 2018 r. wyniosła jedynie 5,55 proc. Kolejne miejsce w zestawieniu zajął Gamma Akcyjny (-9,48 proc.), którego zarządzającym w ramach PKO TFI jest Sławomir Sklinda. Benchmark Gamma Akcyjnego istotnie różni się od wspomnianego funduszu Investors TFI, który swoje wyniki porównuje głównie z WIG – indeksem szerokiego rynku. W przypadku Gamma Akcyjnego jest to w 50 proc. WIG20, a w 40 proc. mWIG40. Warto przypomnieć, że to właśnie duże spółki w zeszłym roku straciły najmniej.

W czołówce pod względem stóp zwrotu za zeszły rok znalazł się również ING BSK Indeks WIG20, należący do wąskiego na krajowym rynku grona funduszy indeksowych. Tym funduszem z oferty Amundi Polska TFI zarządza m.in. Łukasz Śliwka, a stopa zwrotu za zeszły rok wyniosła -9,75 proc.

Uroczysta gala i rozdanie statuetek 21 marca 2019

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA