REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Mostostal Zabrze wraca do gry

Nawet o 37 proc. rośnie w poniedziałek kurs akcji budowlanej spółki. Inwestorzy wierzą w jej odrodzenie po dużych stratach odnotowanych w zeszłym roku.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Ta zabrzańska spółka z sektora budowlanego zadebiutowała na głównym parkiecie prawie 24 lata temu. W 2007 roku za jedną akcję płacono ponad 16 zł. Od tamtej pory akcje nieprzerwanie taniały, aż do początku maja bieżącego roku, kiedy cena jednej akcji wyniosła 16 groszy. Wtedy nastąpiło odwrócenie trendu dzięki pozytywnym komunikatom spółki.

Pierwszy z nich dotyczył podpisania kontraktu, w ramach którego Mostostal zaprojektuje i wybuduje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Wartość kontraktu wynosi 98,7 mln zł brutto, a planowany termin zakończenia realizacji inwestycji to IV kw. 2020 r. Spółka od wielu lat specjalizuje się w budowie, rozbudowie i modernizacji obiektów szpitalnych. Zaledwie kilka tygodni wcześniej podpisała umowę na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem przyszpitalnym w Zabrzu, a wartość kontraktu wyniosła 20,9 mln zł netto.

Kolejną pozytywną informację spółka podała 23 maja. Zarząd przekazał w nim szacunkowe wyniki finansowe za I kwartał. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 138,9 mln zł, wynik z działalności operacyjnej 7,0 mln zł, wynik brutto 4,8 mln zł, a wynik netto 3,3 mln zł. Inwestorzy zareagowali optymistycznie na tę wiadomość, tym bardziej że firma zamknęła 2017 r. ze stratą netto na poziomie 58,2 mln zł w sprawozdaniu jednostkowym.

Cena akcji na zamknięciu w piątek wynosiła 32 grosze, co oznacza wzrost w ciągu trzech tygodni o 100 proc. W poniedziałkowe przedpołudnie notowania kontynuowały zwyżki i znajdowały się o około 30 proc. wyżej niż kurs odniesienia.

Aktualnie spółka jest w trakcie realizacji jedenastu projektów w Polsce i za granicą. Budowana jest między innymi elektrociepłownia w Zabrzu i rafineria w Niemczech. Dobry początek roku dla firmy rodzi pytania o wypłatę dywidendy, która ostatni raz była wypłacana w 2014 r.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA