Biznes i sport

Skok na pustą kasę

Kamil Stoch i Dawid Kubacki zarobili na skoczniach miliony złotych, ale uprawiają dyscyplinę, w której za sukcesy płaci się coraz mniej.

Najlepsi skoczkowie świata w ten weekend wracają do gry, pierwszy skok na kasę odbędzie się w Wiśle. Nie wiadomo, ile konkursów Pucharu Świata odbędzie się w tym sezonie, bo rywalizację może storpedować pandemia koronawirusa.

Foto: AFP

Kilkanaście lat temu, kiedy konkursy Turnieju Czterech Skoczni biły rekordy oglądalności w Niemczech, skoki narciarskie przeżywały złotą erę. Kontrakty sponsorskie z Milką i Audi oraz sięgająca 20 mln widzów telewizyjna publiczność sprawiły, że Adam Małysz w sezonie 2000/01 wyskakał fortunę. Polak poszybował na fali zainteresowania Martinem Schmittem – który za naszą zachodnią granicą przyciągnął do sportu kibiców oraz sponsorów – i w ciągu kilkunastu dni wzbogacił się o blisko 0,5 mln zł. Skoczek z Wisły zgarnął wówczas premię za wyniki w konkursach (80 tys. CHF) oraz wygranie całego turnieju (90 tys. CHF), a także Audi A4 Quattro 3.0. Do tego ostatniego nigdy nie wsiadł, bo podatki i cła sprawiły, że import nie miał sensu. Samochód trzeba było sprzedać za granicą. Co ciekawe, menedżer Polaka Edi Federer chciał wówczas zabrać auto bezpośrednio spod skoczni, ale egzemplarz wystawowy nie miał silnika.

Wynik Małysza rok później poprawił Sven Hannavald. Niemiec jako pierwszy skoczek w historii wygrał wszystkie konkursy cyklu i – łącznie z bonusami – zarobił 350 tys. CHF. Dziesięć lat później organizatorzy zapowiedzieli, że ten, kto powtórzy wyczyn Hannavalda, otrzyma 1 mln euro. Nagrodę gwarantował jeden ze sponsorów turnieju, ale w sezonie 2011/12 na najwyższym stopniu podium stawało aż trzech zawodników, więc nikt dodatku nie zdobył. Dziś o takich premiach w TCS skoczkowie mogą pomarzyć.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.