Banki

NBP nie wycofuje się z taniejącego złota

Narodowy Bank Polski utrzymuje bez większych zmian ilość złota w oficjalnych aktywach rezerwowych. Nie zdecydował się na sprzedaż kruszcu latem, zanim rozpoczęła się jego ostra przecena.
Foto: Bloomberg

Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek danych, na koniec listopada NBP dysponował złotem o wartości nieco ponad 13 mld USD (48,7 mld zł). W porównaniu z październikiem wartość kruszcu w zasobach NBP stopniała o niemal 0,8 mld USD, a w porównaniu z rekordowym pod tym względem lipcem o 1,5 mld USD.

Spadek wartości złota w aktywach rezerwowych NBP w całości odzwierciedla przecenę kruszcu na globalnym rynku. Z naszych wyliczeń wynika bowiem, że w posiadaniu NBP od niemal półtora roku jest stała ilość kruszcu, około 228 ton. To oznacza, że bank centralny nie wykorzystał gwałtownego wzrostu notowań złota w pierwszych siedmiu miesiącach br., aby zrealizować zysk na tej inwestycji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.