Banki

Dziesiątki miliardów frankowych strat stają się coraz bardziej realne

Rosnące rezerwy sektora na hipoteki walutowe to może być dopiero początek kosztów, które banki poniosą z powodu tych spornych kredytów. Niektóre mogą nawet zanotować straty.
Foto: Bloomberg

Przez lata franki obciążały przede wszystkim bilanse banków, ale od ubiegłego roku branża ponosi ich realny koszt w rachunku wyników w postaci rosnących rezerw. Tylko przez trzy kwartały tego roku w giełdowych bankach rezerwy na ten cel urosły o 1,5 mld zł do 3,2 mld zł na koniec września. To skutek rosnącej liczby pozwów i wartości przedmiotu sporu w tym czasie – odpowiednio o 12,6 tys. do 24,4 tys. oraz o 2,8 mld zł do 5 mld zł.

Miliardowe koszty sektora

W najnowszym raporcie analitycy BM mBanku uaktualnili swoje założenia co do strat generowanych przez pozwy w sprawie kredytów frankowych. Teraz oczekują aż 46 mld zł strat dla sektora, z czego 30 mld zł dla analizowanych przez siebie banków. Szacują, że kapitały kredytodawców, których analizują, są teraz o około 56 mld zł wyższe niż wymagane przez KNF minimum (kwota ta rosła ostatnio ze względu na wstrzymanie dywidend). „Chociaż wypłata ich stoi pod znakiem zapytania w 2021 r., to uważamy, że stanowią idealny bufor dla ryzyka prawnego związanego z hipotekami frankowymi. Obecnie szacujemy, że łączny odpis z tego tytułu dla analizowanych przez nas banków wyniesie około 30 mld zł, co przy jednorazowym ich ujęciu nadal pozostawia banki w bezpiecznej pozycji kapitałowej (z wyjątkiem Millennium)" – czytamy w raporcie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.